Nyheter
Regjeringen foreslår 17 milliarder ekstra på forsvar
Forsvaret bør styrkes med 17 milliarder kroner, foreslår regjeringen.

Nye prosjekter skal få rundt 7 milliarder kroner, mens pågående prosjekter bør utvides for nærmere 10 milliarder, ifølge regjeringens forslag.
– Vi står i en alvorlig sikkerhetspolitisk situasjon. Derfor vil vi nå be Stortinget om å godkjenne betydelige investeringer i ulike deler av Forsvaret for å styrke Norges forsvarsevne, i tråd med ambisjonene i langtidsplanen som ble lagt fram i fjor. Samlet sett så er dette viktige investeringer i vår felles sikkerhet og trygghet, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i en pressemelding.
Innkjøp av artilleriskyts
Regjeringen foreslår å kjøpe 24 nye artilleriskyts av typen K9 som skal brukes til å bygge opp en artilleribataljon i den planlagte Finnmarksbrigaden. Fra før har Norge gått til anskaffelse av 28 K9-vogner og 14 K10-ammunisjonskjøretøy fra sørkoreanske Hanwha Land Systems.
– Anskaffelsen av ytterligere artilleriskyts vil bidra til å styrke Hærens ildkraft betraktelig. Det vil også markere et viktig skritt på veien mot å utvikle Finnmark landforsvar til en stående Finnmarksbrigade, slik langtidsplanen legger opp til, sier Sandvik.
Flere boliger ved Ørland
Det er økt behov for minerydding i sjøen, ifølge Sandvik. Det foreslås derfor å utvide et eksisterende mineryddingsprosjekt med 3,9 milliarder kroner.
Det foreslås også å sette av 713 millioner kroner til 250 nye boliger på Ørland, som følge av at flystasjonen videreutvikles som hovedbase for Luftforsvaret. Dette skal etter planen gjennomføres i løpet av perioden 2025–2029.
Les mer om langtidsplanen:
-
Tror Trump vil presse på for fregattkjøp i Støre-møte
Når statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) er i Det hvite hus, vil president Donald Trump presse på for at Norge skal kjøpe fregatter fra USA, tror en professor.
-
– Vil være en katastrofe å velge USA
Norge bør holde seg langt unna et fregattkjøp fra USA, mener flere eksperter.
-
Får urovekkende meldinger om Forsvaret: – Bekymringsfullt
Det er utfordrende å se for seg langtidsplanens utvikling uten en betydelig økning i drift så snart som mulig, ifølge årsmeldingen til Ombudsnemda for Forsvaret.
-
Milliarder uten muskler
Langtidsplanen lover et sterkt forsvar – men hvorfor føles det ikke sånn?
-
Vil bruke penger raskere enn langtidsplanen
Høyre og Frp vil ha fortgang i investeringer i Forsvaret. Tromsø Ap ber om 40 milliarder ekstra de neste fire årene.
-
Nordic Combat Uniform rulles ut i Finnmark Heimevernsdistrikt
Onsdag 26. mars får soldater fra Finnmark heimevernsdistrikt (HV-17) nye uniformer.
-
Må overbevise Norge: – Vi er vant til tøffe situasjoner
Frankrike planlegger for et stadig tettere forsvarssamarbeid med Norge. Det håper de skal bidra til å velges som partner for Sjøforsvarets nye fregatter.
-
Vil flytte HV-sjefen og 70 medarbeidere til Værnes
Tidligere forsvarsminister Bjørn Arild Gram har jobbet for at sjefen for Heimevernet og resten av staben skal flyttes til Værnes. – Fordeler og ulemper, sier HV-sjefen.
-
Klar til å bygge opp Hæren mye raskere: – Vi er forberedt
BARDUFOSS (Forsvarets forum): Hærsjef Lars Lervik føler Joint Viking-øvelsen er mer verdifull i dagens litt mer usikre verden. Han er samtidig klar til å gire opp satsingene på Hæren.
-
Norges sikkerhet på spill: Handler vi raskt nok?
Langtidsplanen kan ikke tilpasses ressursene man trodde var nødvendige i fjor.