Sverige

Kjøper franske fregatter

Sverige har landet på franske fregatter, når de skal ha fire nye krigsskip. Første fregatt er ventet levert i 2030. 

NYE FREGATTER: Franske Naval Group bygger nye fregatter, og nå har Sverige kastet seg på. Det relativt ferske Nato-landet har bestemt seg for å kjøpe fire FDI-fregatter, med første levering i 2030.
Publisert Sist oppdatert

Den svenske regjeringen har bestemt seg for å kjøpe fire FDI-fregatter fra Frankrike. 

Det skriver Försvarsmakten i en pressemelding.

Försvarets materielverk (FMV), svenskenes svar på Forsvarsmateriell, skal nå forhandle med Frankrike om detaljene i bestillingen.

FDI står for Frégate de Défense et d'Intervention, forsvars- og intervensjonsfregatt. De har også fått navnet Amiral Ronarc'h-klassen. I Sverige vil fartøysklassen få navnet Luleå-klassen, med navn som HMS Luleå, Norrköping, Halmstad og Trelleborg. 

Det er ventet at første fregatt leveres i 2030, med videre leveranser av én fregatt per år. Det er franske Naval Group som bygger fartøyene, og ifølge SVT ligger prislappen på rundt ti milliarder svenske kroner per fregatt.

– Dette er en av de største forsvarsinvesteringene siden Gripen ble introdusert på 1980-tallet. Det er en tredobling av Sveriges luftvernkapasitet sammenlignet med i dag, sier statsminister Ulf Kristersson (Moderaterna) til SVT

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

De nye fregattene skal blant annet ha luftvernsystemer med evne til å skyte ned ballistiske missiler. Fregattene vil også være helikopterbærende.

– Dette er ikke bare fartøy for det maritime domenet. Dette er et svært komplekst system som, integrert med andre domener, utgjør et svært avansert luftforsvar og som tredobler Sveriges kvalifiserte luftforsvarsevne. For Forsvaret er dette en stor kapasitetsøkning. Nå fortsetter leveransene i tråd med forsvarsbeslutet 2024, sier forsvarssjef Michael Claesson i pressemeldingen.

FDI-fregattene var blant dem som Norge vurderte å kjøpe. Til slutt endte imidlertid Storbritannia opp med å bli Norges fregatt-partner med britiske Type 26-fregatter. 

Powered by Labrador CMS