Meninger

Forsvaret må satse mer i nord, ikke mindre

Nå – mer enn før – må Forsvaret satse på medarbeidere som bor og lever nært tjenestestedet.

EVENES: Et av Forsvarets P-8 Poseidon overvåkingsfly på Evenes.
Publisert

Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens meninger.
Send inn kronikker og debattinnlegg til Forsvarets forum her.

Pensjonert general Espen Amundsen tar til orde for at Forsvaret må satse mer i sør for å sikre rekrutteringen.

I et ellers godt resonnement om langtidsplanen og oppfølgingen av denne havner konklusjonen i en gammel velkjent grøft, at kompetente mennesker heller vil være i sør enn i nord.

Den pensjonerte generalens påstander er urovekkende og selvforsterkende dersom de følges opp i handling. De vil også motarbeide regjeringens politikk om å satse bredt i nord.

Forsvarssektoren består av blant annet av etaten Forsvarsmateriell (FMA) og Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI). Disse etatene, i tillegg til etaten Forsvaret og deres strategiske industripartnere, representerer attraktive jobber for to-inntektsfamilien.

Enten de er militært eller sivilt ansatte. Dersom man rekrutterer folk fra sør og lokker spesielt med gode pendlerordninger så får du folk som vil pendle.

Forsvaret må legge til rette for pendling. Både et militært beordringssystem og militære karriereplaner må inneholde noe pendling. Men nå – mer enn før – må Forsvaret selv satse på stabile medarbeidere som bor og lever nært tjenestestedet. Det er rekruttering for framtida.

Dette er beredskap for både Forsvaret og samfunnet ellers. For Norge.

I tillegg representerer det også et ansvar som en stor samfunnsaktør som Forsvaret: Å bidra til å skape nettopp sterke fagmiljøer og sterke sivilsamfunn i nord. Her må de langsiktige brillene på.

Generalens budskap er i strid med regjeringen politikk og Stortingets vedtak om et sterkt forsvar i nord. La meg ta to eksempler.

Fagfolk

Norske aluminiumsverk ligger i «distriktene». De har høyt utdanningsnivå. Det er tett mellom mastergradene i moderne industri. Gode arbeidsvilkår er viktig. Interessante oppgaver er viktig. Men det er også viktig at de som tar sikte på en karriere i denne type industri vet før de starter på studiet at jobben neppe blir å finne på Rygge eller på Akershus festning. Det er i Årdal og i Mosjøen.

Slik må også Forsvaret og resten av forsvarssektoren innrette seg. Dermed eksempel nummer to.

De nye P-8 flyene har sin base på Evenes flystasjon. Det er bygd opp et helt system rundt flyene her. Simulator med mye mer kommer. Men fortsatt sitter mange som jobber med P-8-systemet andre steder i landet enn i nord. FMA Luftkapasiteter på Kjeller for eksempel. Her har Forsvarssektoren et lettskåret mål - selv om det vil ta tid: Ved å samle alle jobbene tilknyttet P-8-systemet i forsvarssektoren rundt Evenes skapes det et sterkt og robust fagmiljø her.

Det kan gjøres karriere på stedet – både i etaten Forsvaret, i Forsvarsmateriell, i FFI og hos industripartnere. Slik skapes enda bedre forutsetninger for at to-inntektsfamilien tør å etablere seg.Slik skapes enda bedre forutsetningen for at Forsvaret, FMA, FFI og deres strategiske industripartnere klarer å rekruttere og beholde de beste talentene. I nord.

Slik bidrar Forsvarspolitikken til å skape robuste samfunn. I nord. Vi vet at sterke og robuste fagmiljøer rekrutterer. Og de som rekrutteres vet at disse jobbene finnes akkurat her. Da er det ikke noe poeng å pendle, like lite som de som jobber skift i aluminiumsindustrien pendler fra Lørenskog.

Myten om ødemarka

Amundsen bruker også tid på å referere til tjenestesteder med sentralitetsklasser. Dette er et begrep som benyttes av Statistisk sentralbyrå (SSB) og i FFIs forskning. Begrepet har verdi, men kan også være svært misvisende.

Naturligvis er det forskjell på Harstad og Hammersborg, Liland og Lillestrøm. Men jeg avslutter med et eksempel som jeg kjenner særdeles godt.

Evenes er i sentralitetsklasse 6. Med etterhvert 650 ansatte og 350 soldater pluss støttefunksjoner på Evenes flystasjon vil dermed en betydelig andel personer ha sitt virke her – et sted med laveste sentralitetsklasse. Det fremstår i statistikken som den reneste ødemark.

Det SSBs klassifisering skjuler er at dersom du bor i den lille kommunen Evenes så bor du i midt i det tredje største arbeidsmarkedet i Nord-Norge med 50.000 innbyggere. Det inkluderer både Harstad og Narvik.

Den ene i familien kan jobbe på flystasjonen og den andre kan innenfor 30-60 minutter være på jobb på universitetscampus både i Narvik og Harstad, på jobb på Universitetssykehuset både i Harstad og Narvik og etter som årene går sømløst bytte jobber i et stort og variert arbeidsmarked uten å måtte flytte. Dette skjules av at selve Flystasjonen ligger i sentralitetsklasse 6.

Denne plasseringen «midt i opplevelsen» og midt mellom to livskraftige byer er en stor styrke for å rekruttere til Evenes. Når folk hører at du kan kjøre VM-løypene i alpinbyen Narvik den ene ettermiddagen og den neste kan du være på konsert i Nord-Norges største kulturhus i Harstad, skjønner flere at dette er ganske sentralt.

Lørdag på Svolværgeita? Hjemme før kvelden.

Med en rekke direkte flyruter til både inn og utland fra Evenes er dette mer sentralt enn mange steder på Østlandet.

Sentralitetsklasse seks kan sannelig være bra å bo i. Bare spør oss som bor her.

Powered by Labrador CMS