Nyheter

Her får Norge sitt første nye amfibiekjøretøy

Det amfibiske bro- og fergesystemet M3N kan frakte stridsvogner og annet tungt materiell over elver og innsjøer. Onsdag ble Norges første døpt i Tyskland. 

DET FØRSTE: Onsdag fikk Norge overlevert sitt første M3N amfibiske broleggerkjøretøy fra den tyske leverandøren GDELS.
Publisert Sist oppdatert

KAISERSLAUTERN (Forsvarets forum): I fabrikkhallene i Kaiserslautern skinner det i aluminium. Lyden av maskiner og hamring skjærer gjennom lokalene. Her står M3 broleggerkjøretøy i alle stadier av produksjonen.

Norge mottok onsdag det første amfibiske bro- og fergesystemet M3N fra den tyske leverandøren GDELS.

Fra vann til land på under et kvarter

M3N kan frakte tungt materiell over vann og vil ifølge prosjektleder i Forsvarsmateriell (FMA) Anders Onsager gi Forsvaret «merkbart økt evne» til å krysse fjorder, elver og innsjøer.

– De kan gå fra land til vann på under 15 minutter. De kan kobles sammen, og to systemer kan sammen frakte de tyngste kjøretøyene vi har i Nato, sier Onsager til Forsvarets forum. 

Norges første kjøretøy får navnet Bara. I norrøn mytologi er Bara en av døtrene til Ægir, havets hersker. 

Norge har en spesialtilpasset konfigurasjon av systemet, basert på tilsvarende konfigurasjon som på Sveriges amfibiske systemer.

NORRØNT NAVN: Bara er Forsvarets første M3N amfibiske broleggerkjøretøy. Fartøyet kalles opp etter en skikkelse i norrøn mytologi.

Rask levering

Amfibiekjøretøyene ble bestilt for bare ett år siden. Gjennom et samarbeid med svenske Försvarets materielverk, tilsvarende norske FMA, har Norge fått muligheten til å «hoppe inn» i Sveriges produksjonslinje. 

– Vi sniker litt i køen? 

– Ja. Neida, jeg vil ikke kalle det sniking, men det viser mulighetene man nå har på tvers av land og grenser. Det viser viktigheten av et tett samarbeid, særlig med Sverige og Danmark, sier Onsager. 

Danmark har også bestilt tilsvarende kjøretøy. De signerte kontrakten før Norge, men Norge har likevel fått levert sitt første kjøretøy før danskene. 

GLADNYHET: Tomas Beck i FMA var til stede på fabrikken under overraskelsen.
DÅP: Fartøyet Bara fikk en tradisjonell dåp – med en flaske champagne. «Nå trenger jeg en drink» erklærte Christian Kauth, administrerende direktør for det tyske selskapet etter overtakelsen.

– Dette er den raskeste leveransen av denne komplekse militære kapasiteten til en nasjon noensinne, sier Tomas Beck, sjef for land- og felleskapasiteter i Forsvarsmateriell, i en pressemelding. 

– Dette skjer i et forsvarsmarked hvor vi ser at industrien sliter med å levere. Alle skal kjøpe samtidig sier Beck. 

Ifølge Beck er det marginale forskjeller mellom den svenske og den norske varianten av systemet. 

– Det er en stor fordel for brukerne, for da kan vi bruke hverandres utstyr. Det er også i tråd med det man ønsker i Nato, at man standardiserer mest mulig materiell. Det gjør at vi kan operere bedre sammen, sier Beck. 

Skal erstatte gammelt materiell

Etter planen ankommer første M3N-kjøretøy Norge før jul. Deretter mottar Norge flere vogner på nyåret, før de siste kommer i 2028. 

– De skal innføres løpende og så fort som mulig. Realistisk sett vil de første kjøretøyene være operative tidligst høsten 2027, sier Onsager. 

SAMMENBRETTET: Slik ser M3N ut på land.
AMFIBISK: Systemet kan frakte tungt materiell over vann.

Norge er ifølge FMA det sjette Nato-landet og det tredje medlemmet av det nordiske forsvarssamarbeidet NORDEFCO som har valgt å anskaffe M3-systemet.

M3N-kontrakten mellom Forsvarsmateriell og leverandøren GDELS har en verdi på 1,2 milliarder kroner. 

– Utstyret skal erstatte eldre materiell, og det vil gi Forsvaret økt kapasitet til å frakte mennesker og materiell over fjorder og elver, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) i pressemeldingen fra Forsvarsmanteriell.

Powered by Labrador CMS