Nyheter

Russisk kaptein dømt for sabotasje

Kapteinen på det russiske handelsskipet Fitburg er dømt for å ha sabotert to telekom-kabler i Østersjøen ved å slepe skipets anker langs havbunnen.

DØMT: Den russiske kapteinen på handelsskipet Fitburg er dømt for sabotasje på to telekom-kabler i Østersjøen. Bildet er tatt ved den finske byen Kirkkonummi på nyttårsaften 2025 og viser skipet etter at det ble beslagt.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene. 

Den russiske kapteinen på handelsskipet Fitburg er dømt for sabotasje for å ha skadet to telekom-kabler ved å slepe ankeret i Østersjøen.

Det var 31. desember 2025 at de to kablene ble ødelagt. Skipet dro et ødelagt anker langs havbunnen på en strekning på minst 13 mil innen Estlands økonomiske sone.

Kapteinen blir dømt til tre år og seks måneders fengsel, mens den aserbajdsjanske matrosen får to år og ti måneder, ifølge Yle.

Skipet var på vei fra Russland til Israel da hendelsen skjedde, og skipet ble tatt i beslag av finske myndigheter.

De to nekter for å ha gjort noe galt og mener Finland ikke har jurisdiksjon i saken. De er begge underlagt reiseforbud.

Powered by Labrador CMS