Ukraina

INNOVASJON: Daglig leder i Excitus Medical Øystein Refseth.

Ukraina vil ha norsk oppfinnelse

Evakuering av sårede soldater på fronten i Ukraina blir stadig vanskeligere. Et norsk produkt kan sørge for at flere overlever.

Publisert

ØST-UKRAINA (Forsvarets forum): Noen mil fra der russiske styrker presser på, er den ukrainske combat-medicen Serhii «Jedi» Rotsjuk i full sving med opplæring av nye sanitetssoldater.

Inne i det gamle huset er veggene kledd i folie og alle vinduer er dekket til. På veggene henger turnikéer, gamle blodprøver og bildet av en ukrainsk soldat som mistet livet da han evakuerte sårede kolleger. 

I bakgrunn høres tunge drønn fra kamphandlingene som raser i nærheten.

Rotsjuk er en del av 12. brigade i Azov. Han har kjempet i Mariupol og sittet i russisk fangenskap. Han vet godt hvilke prøvelser de ferske soldatene snart vil stå overfor.

– Killzone har blitt mye større. Det finnes ikke lenger trygge områder i nærheten av fronten og bak fremste linje, sier han.

DYREKJØPT ERFARING: Serhii «Jedi» Rotsjuk i Ukraina.

Ukraina står overfor en tilpasningsdyktig fiende, ifølge Rotsjuk.

– Bildet som tidvis males av russerne som dumme eller dårlige soldater stemmer ikke. Mange av dem er svært kompetente og farlige motstandere, sier han.

Stadig mer utfordrende på fronten

I Ukraina dominerer droner slagmarken og påfører begge sider flest tap. Det gjør at enhver forflytning til eller fra de ukrainske stillingene på frontlinjen er med livet som innsats. Noen ganger er det umulig for de ukrainske soldatene å ta seg inn eller ut.

Situasjonen på fronten blir stadig mer utfordrende. Spesielt når det gjelder evakuering av sårede soldater, ifølge Rotsjuk.

– I Afghanistan opererte Nato med «the golden hour», men her i Ukraina er det blitt mer «the golden week», sier han.

TRENING: I lokalene trenes soldater fra hele verden som har meldt seg til tjeneste i Azov.
BLODTYPER: Å sjekke blodtype på fronten, kan være avgjørende for en skadet soldat.

Det er ikke unormalt at hardt sårede soldater må behandles og stabiliseres på fronten i lang tid før de kan evakueres. I ekstreme tilfeller skal det ha tatt opp mot en uke. Det stiller helt andre krav til både sanitetssoldatene og utstyret de har tilgjengelig.

— Det er ingen klar frontlinje her lenger, slik som man tradisjonelt har hatt i andre konvensjonelle kriger, sier han.

Den stadige utviklingen på fronten gjør at innovasjon og testing av nye rutiner og utstyr er helt avgjørende, ifølge Rotsjuk. 

Nå er det et norsk produkt som står høyt på ønskelisten til Ukraina.

Langt mer effektiv

Det norskutviklede produktet heter Cary. Det er et apparat som brukes for å suge som vekk oppsamling av væske hos pasienter, som oppkast eller blod, som blokkerer frie luftveier. 

LYKKE TIL: På en tavle i lokalene Forsvarets forum møter «Jedi» i er det skrevet noen oppmuntrende ord.

Det finnes en rekke produkter på markedet for dette, men ingen som i dag er en fullgod løsning, ifølge overlege ved luftambulanseavdelingen på Stavanger Universitetssykehus Nils Petter Oveland.

I denne artikkelen uttaler Oveland seg på vegne av Prometheus Medical International, der han er daglig leder.

Oveland har vært med på å utvikle Cary. Selv om produktet ennå ikke er godkjent for bruk i Europa, tror han det er rett rundt hjørnet. Han ser et stort potensial for bruk i det sivile også.

– Vi bærer med oss er håndpumper der man må bruke sin egen muskelkraft for å pumpe og fjerne væske. De klarer bare å håndtere en mindre mengde blod, væske og oppkast, sier han.

LIVREDDER: Suget som brukes på pasienter med oppkast, oppsamling av væske eller blod som blokkerer frie luftveier har allerede gjort en forskjell for soldater i Ukraina.

I dag er de kraftigere sugene ofte bundet til luftambulansen eller ambulansekjøretøyene. 

Med Cary får man et sug som er kraftigere enn de manuelle, tre til fire timers batteritid og en vekt på under én kilo som enkelt kan pakkes med i sekken, ifølge Oveland.

– Det er umiddelbart tilgjengelig og den lange batteritiden er en enorm fordel, spesielt under feltmessige forhold, sier han.

Testet i strid

Cary har vært under utvikling i ti år og i 2025 ble det regulativt godkjent i USA (FDA) etter testing med hos amerikanske spesialstyrker.

– Det utgjør en radikal forskjell for dem som er på fronten, sier daglig leder Øystein Refseth.

140th Separate Special Operations Regiment og 8th Special Operations Regiment, som begge er en del av Ukrainas spesialstyrker (SSO), har testet Cary i strid.

SÅRET: En såret ukrainske soldat et sted i Donbas i Ukraina mottar førstehjelp. På bildet kan man se Cary i bruk for å fjerne blod fra skadestedet.

I løpet av februar 2025 var produktet i bruk under flere kritiske situasjoner ved fronten i Ukraina, ifølge Refseth.

– Tilbakemeldingen var umiddelbar. De vil ha Cary tilgjengelig på alle sine oppdrag, sier han.

Cary er også levert til treningsfasiliteter for sanitetssoldater, andre avdelinger som driver med etterretning- og spesialoperasjoner og Azov.

Fyller flere kritiske roller

Oveland understreker at produktet kun er godkjent for luftveier, men at ukrainske soldater har brukt det på flere områder med gode resultater.

– Den typen godkjenninger som begrenser oss i Norge er ikke så viktig i krig. Da er det vanlig at produkter brukes utover det de er godkjent for, sier Oveland.

Blant annet har Cary vist seg effektiv for å finne og stoppe større blødninger. Det suger vekk blodet på skadestedet, noe som gjør det mulig å se hvor blodet kommer fra og stoppe blødningen.

Cary har også fungert godt som et sug for dren ved skader i brystet, som pneumothorax, der det kan være behov for å suge ut luft rundt lungene eller ved andre skader der man vil fjerne væske eller blod i brysthulen.

– Soldatene kan ha det klart til bruk i sekken når de går inn i skarpe områder. Det gir dem et viktig verktøy i den prehospitale behandlingen av sårede, sier han.

Ønsker en større donasjon

I Ukraina er behovet så stort at Refseth ved flere anledninger har opplevd at ukrainske tjenestemenn oppsøker ham og ber om å få med prototypen han har brukt til sine presentasjoner på konferanser.

– Det er godt å vite at man har laget et produkt som gjør en forskjell, men det er vondt at man ikke kan levere det umiddelbart og i større volum, sier han.

I juli 2025 ble det levert rundt hundre produkter til to ukrainske spesialavdelinger. I tillegg til noen ekstra til Azov og treningsfasiliteter.

Det er et stort ønske fra Ukraina om å få dette produktet som en del av sin standardiserte utstyrsliste for sine combat medics, ifølge Refseth.

– 10.000 til 12.000 produkter vil dekke det umiddelbare behovet for evakuering, stabiliseringspunkter og feltsykehus. Dersom combat medics skal utstyres med Cary er behovet større, sier han.

National Guard Ukraine (NGU) har nylig sendt en forespørsel (Letter of Request) til Forsvarsdepartementet om leveranse av 10.000 enheter. Behandlingen av denne gjenstår, opplyser Refseth.

Powered by Labrador CMS