Flere kommuner setter opp valglokaler inne i militærleirer
Mange soldater må forhåndsstemme ved høstens stortingsvalg. Flere forsvarskommuner legger til rette for de skal kunne stemme i leir.
STORTINGET: I høstens stortingsvalg er det mer snakk om forsvars- og sikkerhetspolitikk enn det har vært på mage år. Du kan forhåndsstemme i perioden 11. august til 5. september. Valgdagen er i år 8. september.Foto: Robert S. Eik, Forsvarets forum
– Å sette opp valglokale inne i leir er noe vi i kommunen har tatt initiativ til. Valgloven er tydelig på at det er kommunene som har ansvaret for valggjennomførelse, sier Stine Fedreheim, valgansvarlig i Evenes kommune.
Annonse
Det overordnede ansvaret for å gjennomføre valg ligger hos de ulike kommunene. Valgdirektoratet har det operative ansvaret og anbefaler kommuner å gjennomføre forhåndsstemming på militæranlegg.
I disse dager er det mange som har innrykk i militæret. De fleste har rekruttperioden i en annen kommunen en den de er folkeregistrert i, og må derfor forhåndsstemme for å delta på høstens stortingsvalg.
Forsvarets forum har vært i kontakt med noen av kommunene hvor det for tiden befinner seg mange rekrutter.
Eveneskommune har sammen med Evenes flystasjon avtalt å sette opp et valglokale 20. august. Der har alle på flystasjonen mulighet til å forhåndsstemme fra klokka 09.30 til 15.
Ifølge Fedreheim har mange benytter seg av tilbudet.
I Madlaleiren settes det opp et valglokale for forhåndsstemming 18. august fra klokka 16 til 22.
Valgansvarlig i Stavanger kommune, Martha Rødde, sier at kommunen i alle år har hatt et godt samarbeid med militærleiren Madla for å arrangere forhåndsstemming.
FORHÅNDSSTEMMER: Bilde fra da soldatene på Setermoen leir hadde mulighet til å forhåndsstemme ved valget 2017.Foto: Torbjørn Løvland, Forsvarets forum
I Setermoen leir er det mulig å forhåndsstemme mandag 25., onsdag 27. og fredag 29. august fra klokka 10 til 14.
Toralf Heimdal, ordfører i Bardu kommune, sier at å legge til rette for at soldater skal få stemme er viktig og at det er noe kommunen har gjort i alle år.
Porsanger kommune har avtalt med Garnisonen i Porsanger å sette opp et valglokale for forhåndsstemming 21. august.
Ordføreren i Porsanger, Jo Inge Hesjevik, viser til at dette er noe kommunen er lovpålagt å gjøre ifølge valgloven.
– Som soldat har man rett til å stemme på lik linje som alle andre. Når man tjenestegjør i Forsvaret kan det for noen være vanskelig å få benyttet seg av stemmeretten sin, hvis det ikke blir tilrettelagt for det, sier landstillitsvalgt Johannes Evang.
Evang forteller at Tillitsvalgtordningen i Forsvaret (TVO) tidligere har erfart at det har vært lite informasjon og dårlig tilretteleggelse for deltakelse i valg, men at det i år virker som at Forsvaret har vært mer på.
– Det er ikke sånn at man har en særskilt rettighet til å få stemme som soldat, men vi i TVO mener det har en særskilt betydning at de som er satt til å beskytte demokratiet vårt får deltatt i det, sier han.
Talsperson for Forsvaret, Aleksander Hage, forteller at valgdeltakelse blant ansatte og soldater i Forsvaret er noe forsvarssjefen har vært veldig opptatt av den siste tida. Han sier at Forsvaret har jobbet med å sende ut informasjon rundt valget, og å gi beskjed til ulike lederne om å tilrettelegge for valgdeltakelse.
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
– Det er viktig for Forsvaret at alle som vil stemme, skal få stemme i årets stortingsvalg, sier Hage.
100 prosent valgdeltakelse på Jan Mayen
Fra i dag og til og med 5. september er det åpent for å forhåndsstemme ved høstens stortingsvalg. Hvis tjenesten din gjør at du ikke er i din egen hjemkommune på årets valgdag, 8. september, må du forhåndsstemme for å få brukt stemmeretten din.
Hvis det ikke blir satt opp et valglokale der du tjenestegjør, kan man gå til hvilke som helst valglokale over hele landet ukene før valget. Det finnes en oversikt over de ulike valglokalene og når de holder åpent.
Er du i utlandet, på Svalbard eller Jan Mayen, kan du også forhåndsstemme, men da må det gjøres i perioden 1. juli til 29. august. Forsvaret meldte på sin Facebook i forrige uke at det på Jan Mayen har vært 100 prosent valgdeltakelse.
Tips oss gjerne hvis du har en sak om valget i år.