Nyheter
Zelenskyj er i Norge
For andre gang siden Russlands fullskalainvasjon besøker Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj Norge.

Den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj har landet i Norge.
Han skal blant annet møte statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) og i audiens på Slottet. Det er også ventet en felles pressekonferanse med presidenten og statsministeren torsdag ettermiddag.
– Du er blant venner, Volodymyr, sa Støre da de to møttes i statsministerens bolig torsdag ettermiddag.
– Det er bred norsk støtte for Ukraina, enstemmig støtte i Stortinget for Ukrainas forsvar og frihet.
Zelenskyj benyttet mulighet til å takke Norge.
– Jeg er hundre prosent enig med deg, vi er ekte venner. Vi er takknemlige for den norske støtten, som har vært særlig viktig gjennom tre vanskelige vintre, sa den ukrainske presidenten.

Mye politi i Oslo sentrum
Øvrige detaljer rundt presidentens program i Norge er ikke offentlig kjent.
Statsministerens kontor opplyser imidlertid at også forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap), utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) og finansminister Jens Stoltenberg (Ap) skal delta i et arbeidsmøte med den ukrainske delegasjonen.
I forbindelse med besøket har politiet innført drone-restriksjoner, som gjør det forbudt å fly med drone i Oslo og deler av Romerike uten særskilt tillatelse. Dette forbudet gjelder frem til klokken 20 i kveld.
Ifølge politiet vil det også være mye synlig politi i Oslo sentrum. Besøket medfører også enkelte avsperrede gater og områder i sentrum.

Kom fra Finland
Onsdag var Zelenskyj på offentlig besøk i Finland, sammen med sin kone Olena Zelenska. Hun er imidlertid ikke med til Norge, men hoppet av på den selvstyrende øygruppen Åland.
Zelenskyjs forrige norgesbesøk var i desember 2023.
Situasjonen har forandret seg mye siden den gang, og møtet kommer nå i kjølvannet av tirsdagens telefonsamtale mellom USAs nye president Donald Trump og Russlands president Vladimir Putin.
Trump forsøker svært aktivt å få på plass en våpenhvile mellom Russland og Ukraina, men Ukraina og resten av Europa frykter at han og Putin ønsker å ekskludere dem fra samtalene.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) har vært i Ukraina ved flere anledninger, senest i anledning treårsdagen for den russiske fullskalainvasjonen 24. februar.