Nytt om navn
Kristian Simonsen (51) blir ny sjefssersjant i JFC Norfolk
Legger bak seg 32 år i Hæren til fordel for Nato.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Eter 32 år i Hæren har sjefssersjant (tidl. sersjantmajor) fått stillingen som Command Senior Enlister Leader i Natos Joint Force Command for Norfolk. Han blir med det den første nordmannen til å inneha denne stillingen, ifølge Forsvaret.
– Dette viser at vi er en seriøs aktør i alliansen, og det gir Norge en reell påvirkning på operasjonell side, sier Simonsen.
Simonsen har hatt en mangfoldig karriere i Forsvaret siden 1991. Han har deltatt i ulike operasjoner i Libanon, Bosnia-Hercegovina, Kosovo, Afghanistan og Georgia, for å nevne noen.
Etter å ha fullført Krigsskolen i 2002, har han også videreutdannet seg både i USA og ved Stabsskolen i Norge.
I 2015 ble han involvert i oppbyggingen av en ny militærordning i OR-søylen, og samme år ble han utnevnt til sjefssersjant ved Hærens våpenskole. Fra 2021 har han tjenestegjort som Hærens andre sjefssersjant.
Simonsen flytter til USA med sin kone og deres to yngste barn, og han har to barn til som blir i Norge og studerer.
Her er flere som har fått ny jobb:
-
Ny sjef for 133 Luftving på Evenes
-
Ny forsvarsminister i Danmark
-
Desse skal leie BFO vidare
-
Norsk Reservistforbund får ny generalsekretær
-
Ho blir generalsekretær i Landsrådet for Heimevernet
-
Dette er det nye Vernepliktsrådet
-
Rune er Forsvarets nye oversykepleier
-
Han blir sjef for Brigade nord
-
Han blir ny skvadronsjef
-
Blir ny sjef for spesialstyrkene