Nyheter

Vil bygge 28 nye fartøy for Forsvaret

Ulstein Verft kaster seg inn i kampen om å bygge standardiserte fartøy for Sjøforsvaret. FMA sier at konkurransen er i gang. 

FORSLAGET: Slik ser Ulstein Verft for seg at de nye fartøyene til Sjøforsvaret kan bli seende ut.
Publisert Sist oppdatert

Som en del av langtidsplanen for forsvarssektoren og flåteplanen skal Norge ha minst 28 nye standardiserte fartøy. Dette er skip som skal erstatte flere av dagens fartøysklasser, deriblant kystvakt, mineryddere og korvetter. 

Forsvarsdepartementet har tidligere annonsert at skipene skal bygges i Norge, og har oppfordret norsk industri til å bidra.

– Vår ambisjon er å utnytte at Norge er en av verdens mest avanserte skipsbyggingsnasjoner. Det er en fantastisk industri, både i bredden og dybden, uttale forsvarsminister Tore O. Sandvik i mai.

Tidligere har Kongsberg og Vardgruppen vært tydelige på at de ønsker å utforme og bygge de standardiserte fartøyene. 

Men nå har en tredje aktør kastet seg inn i kampen om å bygge skipene.

– Meget gode fasiliteter

Skipsverftet Ulstein Verft har nemlig lyst til å bygge fartøyene for Sjøforsvaret.

Verftet har gått sammen med Larsnes mekaniske verksted, som holder til ikke langt unna utenfor Ulsteinvik.

– Ulstein har kompetanse på design og bygging av avanserte fartøyer, og kan dermed både utvikle og realisere fartøy med eget skipsverft. Vi prosjekterer nye skip, bygger skrogene i Polen og tar disse hjem til Sunnmøre for å utruste skipene før de leveres, sier Lars Lühr Olsen, administrerende direktør i Ulstein Verft, til Forsvarets forum. 

– Vi er to verft som har funnet hverandre i dette prosjektet, og vi ønsker å se på hvordan vi kan jobbe sammen fremover, legger Olsen til.

UTKAST: Slik ser verftet for seg at et 96 meter langt fartøy designet for kartlegging og overvåking kan se ut.

Ulstein har ikke bygget militære fartøy tidligere, men har hatt skip fra Kystvakten på besøk for vedlikehold.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Han trekker fram flere argumenter for at de skal få oppdraget.

– Vi kan tilby Sjøforsvaret integrert løsning fra design og prosjektering til skipsbygging og endelig levering. På den måten har vi full kontroll fra idé og konseptutvikling til levering av fartøyene. Ulstein og Larsnes har meget gode fasiliteter for vedlikehold med overbygde tørrdokker på begge fasiliteter og ikke minst organisasjoner som prosjekterer og bygger nye skip, samt driver vedlikehold og ombygging av fartøyer hver eneste dag, sier Olsen.

Flere detaljer sluppet

I høst annonserte Forsvarsdepartementet at de hadde utlyst en nasjonal konkurranse for byggingen av standardiserte fartøy. 

Ifølge pressevakt Jeanette Fagerli-Quaino i Forsvarsmateriell (FMA) er prosessen med prosjektet i en tidlig fase. 

– Vi gjennomfører nå prekvalifisering, der leverandører skal melde interesse og dokumentere kompetanse. Neste steg er å invitere kvalifiserte aktører til å delta i konkurransen om konseptutvikling og design, skriver hun i en e-post.

Selv om tre ulike verft har offentlig vist sin interesse, har ikke FMA formelt fått levert noen endelige konsepter.

– Vi er kjent med at flere aktører har startet idéarbeid på eget initiativ, men dette er ikke en del av den formelle prosessen, skriver Fagerli-Quaino.

Under en verftskonferanse i Ålesund i november delte FMA flere detaljer om hvordan skipene blir utformet, slik at industrien vet mer om hva de skal forholde seg til.

Det er to fartøysklasser – en stor og en mindre – som kommer til å bli rundt 90 meter og 55 meter lengde. I tillegg kom flere andre føringer.

– Det ble det orientert om sentrale hovedparametere som kan danne et tydeligere rammeverk for videre konseptutvikling, sier Olsen. 

Med utgangspunkt i denne informasjonen, har Ulstein utarbeidet flere konseptuelle utkast til maritime plattformer. 

FMA understreker imidlertid at ingenting er klart enda.

– Detaljer om fartøyenes endelige utforming, som størrelse, bemanning og kapasiteter er ikke fastsatt. Dette vil bli utviklet i samarbeid med industrien i de kommende fasene. Foreløpig er det kun overordnede funksjonskrav som er definert, skriver Fagerli-Quaino.

Powered by Labrador CMS