Nyheter
Europas Ukraina-styrke skal øve for første gang
Rundt 2800 soldater fra elleve europeiske land samles i Sørøst-Polen denne måneden for den første øvelsen til den flernasjonale styrken som skal bidra til sikkerheten i Ukraina.
Rundt 2800 soldater fra elleve europeiske land deltar denne måneden i den første øvelsen til en flernasjonal styrke for Ukraina.
Styrken skal settes inn etter en eventuell våpenhvile i krigen mot Russland, opplyste forsvarsdepartementene i Frankrike og Storbritannia i en felles kunngjøring tirsdag.
Øvelsen finner sted i Sørøst-Polen fra 9. til 22. november. Målet er å teste hvor raskt og effektivt den flernasjonale styrken for Ukraina – forkortet til MNF-U – kan utplasseres, ifølge forsvarsdepartementene.
Ifølge det britiske forsvarsdepartementet deltar elleve land. I tillegg til Storbritannia er dette Belgia, Estland, Frankrike, Litauen, Nederland, Polen, Spania, Sverige, Tyrkia og Tyskland.
– Denne øvelsen viser at Storbritannia tar grep, sammen med Frankrike og våre allierte, for å forberede seg på den dagen det blir fred i Ukraina. Dette er ingen hypotetisk plan, det er en reell styrke som er klar til å hjelpe Ukraina så snart kampene tar slutt, sier den britiske forsvarsministeren Wes Streeting.