Nyheter

– Var ikke en forelesning i slavisk historie

Statsminister Jonas Gahr Støre reagerer på hvordan Financial Times beskriver samtalen mellom han, Finlands president Alexander Stubb og Vladimir Putin.

KLAR: Ifølge statsminister Jonas Gahr Støre fikk Russlands president Vladimir Putin klare meldinger fra han og Finlands president Alexander Stubb under telefonsamtalen. Bildet er tatt rett etter praten.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene. 

Financial Times meldte onsdag at Putin brukte mesteparten av samtalen til å snakke om middelaldersk slavisk historie. Støre avviste dette og krevde en rettelse, noe avisen nektet.

– Vi har bedt dem legge til at vi som deltok i samtalen, tilbakeviser at den var en forelesning i slavisk historie, for det var det ikke, sier Støre til Dagens Næringsliv.

Financial Times (FT) baserte seg på tre anonyme kilder med kjennskap til samtalen mellom statslederne.

– Vi står fast ved vår journalistikk, sier en talsperson til avisen, uten å kommentere saken ytterligere. Det blir heller ikke opplyst om grunnlaget de har for opplysningene, sier FT til VG.

Støre står fremdeles på sitt.

– Vi deltok, det gjorde ikke Financial Times, sier Støre.

Samtale med Fredriksen

Statsminister Jonas Gahr Støre har snakket med sin danske kollega Mette Frederiksen etter uenigheten mellom dem om samtalen med Russlands president Vladimir Putin.

Ifølge Dagens Næringsliv snakket Støre og Frederiksen sammen onsdag kveld, dagen etter at Støre sammen med Finlands president Alexander Stubb hadde en telefonsamtale på 90 minutter med Putin.

Kort tid etter at samtalen ble kjent, anklaget Frederiksen statslederne i Finland og Norge for å «gå solo».

– Jeg er meget skeptisk overfor dette norske og finske egeninitiativet, sa hun til dansk TV 2.

Støre avviste kritikken og sa at Norges viktigste partnere og allierte var koordinert før møtet, og at de fikk grundig rapport etter.

– Mette Frederiksen er en nær partner for meg politisk og personlig. Vi hadde en god samtale på telefonen i går og var enige om at vi har ulikt syn på akkurat samtalen, sier Støre til DN om samtalen.

Powered by Labrador CMS