Nyheter

Politiet vet ikke om det var drone ved Gardermoen

Politiet benytter seg av observasjoner fra blant annet Avinor og Forsvaret for å avklare hva som faktisk skjedde før flyplassen ble stengt. 

GARDERMOEN: Oslo lufthavn var stengt flere timer natt til tirsdag etter mulig observasjon av drone. Dette er et illustrasjonsbilde fra august i år.
Publisert

Politiet vet fortsatt ikke om det var en drone eller ikke som ble observert ved Oslo lufthavn Gardermoen natt til tirsdag.

Oslo lufthavn var stengt i flere timer etter mulig observasjon av drone i luftrommet.

– Det er fortsatt uavklart hva som ble observert. Det er motstridende forståelse av de observasjonene som ble gjort, sier politidirektør Håkon Skulstad til NRK.

Henter inn materiale

Politidirektøren forteller at observasjonene kan skyldes lys av ulik karakter eller himmellegeme som blir oppfattet som drone.

– Nå innhentes det materiale som Avinor og Forsvaret og andre har, for å se dette i sammenheng og avklare hvilke ting som faktisk har skjedd. Men det er fortsatt uavklart om det er drone eller ikke, sier Skulstad.

Danmark: Må ruste opp

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Hovedflyplassene i både Norge og Danmark var påvirket av uønsket aktivitet mandag kveld og natt til tirsdag. 

Danmarks statsminister Mette Frederiksen sier at droneaktiviteten over Kastrup er en urovekkende påminnelse om tiden vi lever i.

Hun sier at det er en urovekkende utvikling og at opprustningen av Danmark må fortsette.

I et innlegg på og Facebook sier statsministeren at hun har snakket med vår egen statsminister Jonas Gahr Støre, Sveriges statsminister Ulf Kristersson, Nato-sjef Mark Rutte, EU-president Antonio Costa og EU-kommisjonens leder Ursula von der Leyen.

– Den siste tiden har vi vært vitne til en bekymringsfull utvikling. Russiske krenkelser av luftrom. Uønsket droneaktivitet i flere europeiske land, i går også i Norge og Danmark. Det er en tydelig påminnelse om tiden vi lever i. At vi skal verne om fred og sikkerhet, skriver den danske statsministeren.

– Infrastruktur i fare

Kommisjonsleder von der Leyen har omtalt samtalen med Frederiksen.

– Selv om de faktiske forhold ennå ikke er helt fastlagt, er det klart at vi er vitne til et mønster av vedvarende stridigheter ved våre grenser. Vår kritiske infrastruktur er i fare. Og Europa vil svare på denne trusselen med styrke og besluttsomhet, skriver von der Leyen på tirsdag ettermiddag.

Powered by Labrador CMS