Nyheter

Regjeringen: Tre krenkelser av norsk luftrom i år

Tre ganger i år har russiske fly fløyet inn i norsk luftrom, opplyser regjeringen. Grensekrenkelsene varte mellom ett og fire minutter.

SU-24: Et jagerfly av typen SU-24 avbildet fra et norsk fly. Bildet er datert 22. mai 2025, og er derfor ikke fra en av flygingene som krenket norsk luftrom.
Publisert Sist oppdatert

Saken oppdateres.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Flere allierte, deriblant Finland, Latvia, Litauen, Norge og Romania, har nylig opplevd russiske krenkelser av sitt luftrom, står det i en pressemelding med en uttalelse fra Nato. 

Verken Forsvarets kommunikasjonsenhet eller Forsvarets operative hovedkvarter vil kommentere saken på nåværende tidspunkt. De henviser til regjeringen.

Tre krenkelser

I en pressemelding fra regjeringen står det følgende om de tre hendelsene: 

  • 25. april: Et russisk jagerfly av typen SU-24 fløy inn i norsk luftrom over havområdene nordøst for Vardø. Flyet fløy gjennom i norsk luftrom i fire minutter.
  • 24. juli: Et russisk fly av typen L410 Turbolet fløy gjennom norsk luftrom over et ubebodd område langs landegrensen i Øst-Finnmark i tre minutter. 
  • 18. august: Et russisk jagerfly av typen SU-33 fløy gjennom norsk luftrom over havområdene nordøst for Vardø i ett minutt. 

Det er ti år siden sist Russland krenket Norges luftrom, ifølge regjeringen.

– Russland har ved tre anledninger krenket norsk luftrom i vår og sommer. Hendelsene i Norge har et mindre omfang enn krenkelsene mot Estland, Polen og Romania, med tanke på både sted og varighet. Det er like fullt hendelser vi ser svært alvorlig på, sier statsminister Jonas Gahr Støre i pressemeldingen.

NORGESBESØK: Natos generalsekretær Mark Rutte og statsminister Jonas Gahr Støre på reise i Nord-Norge.

Han sier at de ikke kan slå fast om det er gjort bevisst eller skyldes feilnavigering. 

– Uavhengig av årsak, er dette ikke akseptabelt og det har vi gjort klart for russiske myndigheter, sier Støre. 

Utenriks- og forsvarskomiteen orientert

Leder for utenriks- og forsvarskomiteen på Stortinget, Ine Eriksen Søreide (H) skriver i en e-post til Forsvarets forum at det er viktig at Nato står samlet bak en tydelig fordømmelse av Russlands atferd og resolutt avviser enhver krenkelse av Nato-lands suverenitet. 

– Stortingets utvidede utenriks- og forsvarskomité har blitt orientert om de tre krenkelsene av norsk luftrom, skriver hun.

Søreide skriver at Norge må være tydelig overfor russiske myndigheter på at krenkelser av norsk luftrom ikke kan aksepteres, selv som det ikke kan slås fast med sikkerhet om det er gjort bevisst eller skyldes feilnavigering.

Hun understreker at dette viser hvor tilspisset den sikkerhetspolitiske situasjonen i Europa er:

– Situasjonen forverres raskt, og Russland bruker ulike virkemidler, både militære og sivile, for å provosere, skape usikkerhet og uro og teste forsvarsevne og samhold.

Powered by Labrador CMS