Nyheter

Soldat fikk alvorlige brannskader av vannkoker

Vannkokeren var fastmontert i det militære kjøretøyet. 

BRANNSKADER: Soldaten skulle bare tilberede feltrasjonen sin med varmt vann, da damp og kokende vann ble slynget ut fra vannkokeren. Bildet er kun til illustrasjon, og viser forskjellige feltrasjoner.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

En soldat fikk alvorlige brannskader av en fastmontert vannkoker i et militært kjøretøy under militærøvelsen Cold Response tidligere i mars.

Forsvaret har informert om at det har vært flere lignende hendelser med tilsvarende utstyr, opplyser Statens havarikommisjon i en pressemelding.

Hendelsen skjedde i Skibotn i Storfjord kommune 15. mars.

Soldaten skulle tilberede en feltrasjon ved å tilføre varmt vann og skulle åpne lokket for å fylle på vann.

– Da låsehempen ble frigjort, ble kokende vann og vanndamp slynget ut fra vannkokeren. Soldaten fikk brannskader på deler av kroppen, opplyser Havarikommisjonen.

De skal nå kartlegge hendelsesforløpet og identifisere sikkerhetsproblemer med mål om mulige sikkerhetsforbedrende tiltak.

Powered by Labrador CMS