Nyheter

Russland og Belarus øvde på atomangrep

Russland og Belarus gjennomførte mandag en felles atomøvelse, der de øver på leveranse av kjernefysisk ammunisjon og forberedelser av atomangrep.

ATOMVÅPEN: Det interkontinentale ballistiske missilet Sarmat vist frem et sted i Russland i 2018.
Publisert

I fjor utplasserte Russland sin nyutviklede hypersoniske missil Oresjnik i Belarus – et missil som kan utstyres med atomstridshode.

I en uttalelse mandag insisterer Belarus' forsvarsdepartement på at øvelsen ikke er rettet mot tredjeland, og at den ikke utgjør noen trussel mot sikkerheten i regionen.

I forrige uke ga Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj ordre om å forsterke det militæret nærværet mot grensen til Belarus. Han hevdet også at Russland planlegger å gjennomføre en ny offensiv mot Ukraina via Belarus.

Russland avviser imidlertid Zelenskyjs anklager og hevder at han bare forsøker å hisse opp situasjonen.

I forrige uke testet Russland det interkontinentale ballistiske missilet Sarmat, som også kan brukes i et eventuelt atomangrep.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Øvelsene blir gjennomført etter at Ny Start-avtalen mellom USA og Russland utløp i februar. Dermed forsvant en rekke restriksjoner som de to landene har pålagt seg selv når det gjelder opprustning av atomvåpen.

Powered by Labrador CMS