Nyheter

Tyskland vil styrke Ukrainas luftvern

Tysklands forbundskansler Friedrich Merz lover ytterligere støtte til Ukraina for å styrke landets luftvernkapasitet i krigen mot Russland.

MERZ: Tyskland Forbundskansler 9. juli 2025.
Publisert Sist oppdatert

– Det er særlig flere luftvernsystemer som er oppe til beslutning her, og jeg vil også komme med passende tilbud som vi kan implementere fra Russland, sa Merz etter et møte med Natos generalsekretær Mark Rutte onsdag.

Merz ønsket også velkommen de nye signalene fra USA om at de har snudd i våpenstansen til Ukraina, og bemerket at USA «tross alt vil revurdere sin støtte til Kyivs luftvern». Han la til at han har god kommunikasjon med USAs president Donald Trump.

Tirsdag kunngjorde USAs forsvarsdepartement at det blir sendt flere defensive våpen til Ukraina. Uttalelsen kom en drøy uke etter at landet besluttet å stanse flere våpenleveranser som var lovet.

Natt til torsdag bekrefter også amerikanske tjenestepersoner til CNN at våpenleveransene er i gang igjen.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Russland angrep Ukraina natt til onsdag med rekordmange droner, ifølge Ukrainas luftforsvar. I en uttalelse sa de at totalt 728 Shahed-droner ble sendt mot Ukraina.

– I natt så vi noen av de mest massive bombe- og rakettangrepene siden krigsrens begynnelse. De er praktisk talt utelukkende rettet mot sivile mål. Det er terrorisme mot sivilbefolkningen, sa Merz om angrepet.

Powered by Labrador CMS