Donasjoner

Tysk Patriot-leveranse til Ukraina i løpet av få dager

Tysklands forsvarsminister Boris Pistorius sier landet begynner å levere Patriot-systemer til Ukraina i løpet av få dager etter å ha inngått en avtale med USA.

PATRIOT: Et luftvernsystem av typen Patriot. Bildet er tatt ved Fort Sill i Oklahoma i USA.
Publisert Sist oppdatert

I løpet av de neste dagene vil de to nye luftvernsystemene leveres til Ukraina, mens ytterligere ekstradeler til systemene vil bli levert i løpet av to-tre måneder. Leveransen finansieres av Tyskland.

I gjengjeld får Tyskland kjøpe de nyeste utgavene av det amerikanske luftvernsystemet som USA nå skal levere raskere.

Ukraina har sagt at landet trenger totalt ti systemer. Tyskland har fra før levert tre Patriot-systemer til Ukraina.

Det mobile luftvernsystemet regnes for å være blant de mest avanserte av sitt slag i verden.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Powered by Labrador CMS