Nyheter
Britene klare til å krige i Stillehavet
Storbritannia er klar til å kjempe i indo-stillehavsområdet om nødvendig, sier forsvarsminister John Healey.
– Hvis vi må kjempe, som vi har gjort før, er Australia og Storbritannia nasjoner som vil kjempe sammen. Vi øver sammen, og ved å øve sammen, er vi i bedre stand til å kjempe, og vi avskrekker bedre sammen, uttalte Storbritannias forsvarsminister John Healey nylig, ifølge avisen The Telegraph.
Uttalelsen kom på spørsmål om hva Storbritannia vil gjøre for å hjelpe Taiwan med å forberede seg på en potensiell opptrapping fra kinesisk side.
Uttalelsen kom mens Healey var om bord på hangarskipet HMS Prince of Wales, mens skipet befant seg i byen Darwin i Australia.
HMS Prince of Wales deltok nylig i øvelsen Talisman Sabre, der også den norske fregatten KNM Roald Amundsen deltok.
Hangarskipgruppen som HMS Prince of Wales og KNM Roald Amundsen er en del av, er ventet å seile videre mot Japan og Sør-Korea.
Taiwan har hatt selvstyre siden den kinesiske borgerkrigen ble avsluttet i 1949. Kina hevder at øya er kinesisk territorium.