Nyheter

Ny skytefeltbrann: – Blir ikke øvelse før det blir regn

Selvantennende fosfor-rester var trolig årsak til at det ble brann på Forsvarets skytefelt i Åmot i helgen.

BRANNSLUKNING: Forsvarets Bell-helikopter måtte rekvireres fra Rygge for å slukke brannen inne i rød sone. Her er helikopteret i aksjon i 22.30-tiden søndag kveld.
Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Ved 14-tiden søndag 18. mai ble det oppdaget brann på skytefeltet Regionfelt Østlandet i Åmot. Brannen ble slukket like før kl fire mandag morgen, melder Østlendingen. 

Brannen oppsto inne på skytefeltet, i rød sone, der det kan ligge ammunisjon i feltet. 

Derfor kunne verken helikoptrene fra brannvesenet eller politi settes i slukningsarbeidet, og Forsvarets Bell-helikopter måtte rekvireres fra Rygge ved 20.30-tiden.

Det er andre brann i skytefeltet i uken som gikk, etter at det brant etter skyteøvelse tirsdag. 

Sterk vind

– Sterk vind gjorde at vi ikke kunne ta noen risiko ved å vente og se hvordan brannen ville utvikle seg, forteller Tor Åge Tøsdal, sjef for Regionfelt Østlandet til Forsvarets forum.

Brannen strakte seg ifølge Tøsdal i et belte på 200-300 meter, og slukkearbeidet pågikk over et område en halv kilometers bredde.

Fosfor-rester

Til Østlendingen forklarte Tøsdal at årsaken til brannen var trolig selvantennende fosfor fra røykgranater som har vært brukt inne i skytefeltet i vinter.

BRANNOMRÅDET: SLik så brannen ut søndag ettermiddag.

På grunn av den høye skogbrannfaren er det nå besluttet at all skyteaktivitet i skytefeltet stopper før det blir regn, og det gjøres daglige vurderinger og eventuelle tiltak for brannberedskap.

I tillegg har brannvesen og Sivilforsvaret vannet veisystemet, slik at underlaget er mindre brannfarlig i tilfelle brannen skulle blomstre opp igjen.

VANN: Forsvarets Bell-helikopter fra Rygge hentet vann fra tjernene rundt brannområdet.
Powered by Labrador CMS