– Dette er en av de største investeringene til Hæren noen gang. Vi har basert vårt valg på en konkurranse gjennomført av Forsvarsmateriell (FMA) og en anbefaling fra Forsvaret. Den konkluderer med at sørkoreanske Hanwha er den eneste leverandøren som oppfyller alle krav til ytelse, leveringstid og kostnadsramme, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik i en pressemelding.
Annonse
16 systemer
Det nye rakettsystemet skal kunne nå mål 500 kilometer unna og er ventet å koste 19 milliarder kroner.
Anskaffelsen omfatter 16 utskytningsenheter og «et større antall» missiler, i tillegg til integrert logistikkstøtte, utdanningsmateriell og støttesystemer.
Hanwha skal ifølge kontrakten levere utskytningsenheter og utdanningsmateriell i 2028 og 2029, og missiler i 2030 og 2031.
Det vil bli etablert produksjonslinjer for missilene i Polen, som også kjøper et betydelig antall av det samme systemet.
Hanwha legger nå opp til at alle europeiske kunder, også Norge, blir forsynt med missiler derfra, ifølge regjeringen.
– Det vil styrke forsyningssikkerheten for Norge og andre europeiske kunder av systemet, skriver departementet.
SØR-KOREANSK: Norge kjøper langtrekkende presisjonsild fra Sør-Korea.Foto: Hanwha
Fire i konkurransen
Da saken var oppe til behandling i Stortinget, mente Senterpartiet, SV og KrF at regjeringen burde ta en ny runde for å vurdere om man heller kunne kjøpe et rakettsystem fra Nord-Europa.
Men regjeringen fikk med seg flertallet på å droppe denne runden, og dermed lå det an til at valget ville falle på den sørkoreanske leverandøren.
De fire leverandørene KNDS, Rheinmetall, Hanwha og SAAB/Boeing har vært del av konkurransen. Forsvarsmateriell vurderte også et amerikansk alternativ gjennom Foreign Military Sales (FMS) med Lockheed Martin, står det i pressemeldingen.
Den tyske produsenten KNDS ble avvist fra konkurransen i juni 2025 etter en innledende evaluering og avklaringsmøter. De oppfylte ikke kravene om levering av et komplett system, ifølge Forsvarsmateriell, skriver regjeringen.