Nyheter

Forsvaret kjøper nye kjøretøyradioer for 650 millioner

En ny kjøretøysradio skal erstatte dagens MRR (Multirolleradio) som primærsamband i Forsvaret. Nå har Forsvarsmateriell signert en kontrakt med Kongsberg.

KJØRETØYRADIO: Gro Jære, direktør i Forsvarsmateriell, Sebastian Sterner, brukeransvarlig i Hæren og Harald Kleven, vice president Kongsberg Defence Communication presenterte nyheten.
Publisert

Kontrakten har en verdi på omkring 650 millioner kroner. Radioene, som heter Thor VRM, skal leveres fra 2027.

– Thor-radioen sikrer Forsvarets kampenheter trådløs kommunikasjon under de mest krevende forhold, både med hensyn til geografi og fiendtlig elektronisk krigføring, sier administrerende direktør Eirik Lie i Kongsberg Defence & Aerospace i en pressemelding.

Kongsberg beskriver at radiosystemet er svært fleksibelt og kan oppgraderes på en måte som gjør det mulig med direkte samhandling med allierte styrker, bakke-til-luft kommunikasjon, dronekommunikasjon, og satellittbasert kommunikasjon.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Radiosystemet skal erstatte dagens MRR (Multirolleradio) som Forsvarets robuste primærsamband.

Powered by Labrador CMS