Nyheter

RENOVERES: Flere norske flystasjoner skal pusses til fordel for allierte styrker.

USA spytter inn to milliarder kroner i utbygging av norske flystasjoner

Utbyggingen er planlagt på enkelte av Norges flystasjoner som det amerikanske forsvaret i dag bruker, deriblant Rygge flystasjon i Moss og Råde kommune.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Det skriver Stars and Stripes.

Tidligere denne måneden skrev Luftforsvaret at de jobber med et nasjonalt konsept for å kunne bruke flere flyplasser og flystasjoner i Norge og Norden til å plassere F-35.

Grunnen var at de vil øke overlevelsesevnen til kampflyene på bakken, ettersom det er der de er mest sårbare.

Onsdag kom nyheten om at USAs europeiske kommando (EUCOM), vil investere i overkant av to milliarder kroner i oppussing og utbygging av norske flystasjoner. Investeringen fra USA kommer av et sterkt ønske om muligheten for rask utplassering av tropper i nordområdene, samt et styrket luftforsvar. 

Områdene i nord har de siste årene blitt en stor prioritet både for Nato, og for EUCOM, skriver den amerikanske forsvarsavisen.

I tillegg til oppussingen på flystasjonene som i dag er i bruk, vil et fjellanlegget som Forsvaret for noen uker siden igjen tok i bruk etter å ha vært nedstengt i fire tiår, tas i bruk igjen. Også av allierte styrker. 

Arbeidet som innebærer forbedret sikkerhet, utvidet ammunisjonslager og varslingsanlegg er planlagt å begynne senere i år

Tips oss:

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Det er EUCOM som vil finansiere det store løftet på blant annet Rygge, som amerikanske styrker ser for seg å kunne få bruk for ved en eventuell krise eller krigssituasjon. 

Paul Audije, sjef for Army Corps of Engineers i Europa, forteller at investeringen er et viktig steg i avskrekkingsarbeidet.

– Tiltakene på Rygge og andre lignende steder er nøkkelen til å avskrekke aggresjon mot Nato og sikre beredskap, sier han til Stars and Stripes.

Powered by Labrador CMS