Nyheter
Avblåser Rygge-håp: – Ingen føringer fra Nato
Ikke alle har gitt opp å få Natos luftkommandosenter til Rygge. Forsvarsministeren er klar på at beslutningen er endelig.

Sagaen er over, Bodø er valgt som lokasjonen til å huse Natos luftoperasjonssenter som skal etableres i Norge.
Forsvarsminister Tore O. Sandvik beskriver valget slik:
– Forsvarssjefens råd har spilt en viktig rolle, og det er et synlig avtrykk i nord. Det er vårt viktigste sikkerhetspolitiske område. Rygge var et godt alternativ, men en helhetlig vurdering gjorde at vi valgte Bodø.
Helt siden han ble forsvarsminister i starten av februar har dragkampen mellom Rygge og Bodø pågått. Sandvik har besøkt begge steder og sett hva de kan tilby. Nå er valget tatt.
– Dette er en stor beslutning fordi det koster mye penger og er en viktig del av Norges tjeneste i Nato-fellesskapet. Det er også mange andre saker som preger hverdagen min, sier Sandvik.
– Det har vært en sak med mye oppmerksomhet fordi både Rygge og Bodø har kjempet en god kamp med bra alternativer. Jeg har forstått at en av dem kom til å bli skuffet, fortsetter han.
All tvil fjernet
Skuffelse ble det i Østfold. Til NRK sa ordfører i Råde René Rafshol tirsdag at kampen ikke er over, og at Nato kan overstyre regjeringens valg dersom de er uenige. Formelt sett tilbyr regjeringen Bodø som lokasjon til Nato.
– Avgjørelsen er jo ikke endelig enda, for den skal jo til Nato i flere instanser. Det er Nato som til slutt skal sette pennen på ja eller nei. Så håpet er enda ikke ute, sa han.
Men Sandvik dreper håpet om en helomvending om hvor senteret skal ligge.
– Nato kommer ikke til å ha noe mening om dette. Det har ikke kommet noen føringer fra Nato på hvor det skal ligge, sier han.
Forklarer tidspunktet
Avgjørelsen om det permanente senteret kom bare fire dager at det ble klart at Bodø også skal etablere et midlertidig luftoperasjonssenter.
Det skjedde i forbindelse med revidert nasjonalbudsjett. Da var ikke endelig beslutning på hvor det permanente skulle ligge, tatt.
– Den ble tatt etter vi var ferdig med revidert, sier Sandvik.
Han forklarer hvorfor ikke beslutningene ble samkjørt.
– Det lå ikke et midlertidig senter i statsbudsjettet for 2025. Da er det naturlig at den omtales i revidert nasjonalbudsjett, for det skal brukes penger på det der.
– Vi kunne ha ventet enda lengre med å si hvor den permanente skulle komme, men det har ingen hensikt. Vi ønsket å orientere så raskt som mulig.
Sandvik sier beslutningen vil bli lagt fram for Stortinget før sommeren, i forbindelse med at status for langtidsplanen skal presenteres.