Har tilbudt Canada ubåter: – Kan bli enda sterkere
Norge og Tyskland har sendt et formelt tilbud til Canada om å bli med på ubåtprosjektet.
PÅ ØVELSE: Statsminister Jonas Gahr Støre besøkte Cold Response 2026 sammen med Tysklands forbundskansler Friedrich Merz og Canadas statsminister Mark Carney.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
BARDUFOSS (Forsvarets forum): Det var et topptungt besøk i Bardufoss midt under storøvelsen Cold Response.
Annonse
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) tok imot både Tysklands forbundskansler Friedrich Merz og Canadas statsminister Mark Carney.
De fikk se stridsvogner, ubemannede kjøretøy og soldater i et oppvisningsshow på Fossmofeltet i Bardufoss. Både Canada og Tyskland deltar på den store øvelsen.
Det var spesielt et tema som ble sentralt i samtalene mellom statslederne.
– Enda sterkere
Jonas Gahr Støre fortalte under pressetreffet at Norge og Tyskland for bare dager siden sendte et tilbud til Canada om å bli med på prosjektet om å anskaffe nye ubåter.
– Nå skal Canada anskaffe et betydelig antall nye ubåter, og de vurderer ulike tilbud. Vi har altså gitt et tilbud, sier Støre til Forsvarets forum.
TRANSPORT: Statsministeren og de andre statslederne ble kjørt staselig frem til Fossmofeltet i Bardufoss.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Produksjonen av 212CD-ubåtene som Norge og Tyskland har gått sammen om å kjøpe er i gang. Totalt skal begge landene ha tolv ubåter.
Statsministeren sier det er flere fordeler med å få Canada med på laget.
– Får vi flere inn i samme prosjekt blir vi enda sterkere og kan få kostnadene ned, sier statsministeren.
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
Samarbeid med andre land rundt anskaffelser er blitt den nye normalen. Det er noe også Støre påpeker.
– For det første er Canada en nær alliert som vi stoler på, sier han.
Men Norge og Tyskland får konkurranse fra Sør-Korea, ifølge CBC.
ALLIERTE: Om det blir som Jonas Gahr Støre vil, ender Canada, Norge og Tyskland sammen opp med et enda tettere samarbeid fremover.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Avisen skriver at et valg trolig må tas innen juni. Merz og Støre har snakket med Carney om tilbudet.
– Det er et samarbeid, som også inkluderer industripolitikk og forhold som knytter landene mye tettere sammen. Det har vi brukt anledningen til å snakke med statsminister Carney i dag, sier Støre.