Nyheter
Ukraina vil rekruttere soldater fra fengsler
Ukraina gjør som Russland og åpner for å løslate straffedømte fra landets fengsler mot at de verver seg som soldater.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
Den ukrainske hæren sliter med å rekruttere nok soldater. Anslagsvis 650.000 menn i stridsdyktig alder har forlatt landet, og andre ligger lavt i håp om å unngå mobilisering.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj medga i februar at 31.000 soldater til da var drept i krigen, mens USA i alt august i fjor anslo at nærmere 70.000 ukrainske soldater til da var drept og opptil 120.000 var såret.
Ny lov
Onsdag stemte et flertall i Ukrainas nasjonalforsamling for en ny lov som åpner for at enkelte grupper av straffedømte slipper å sone dersom de lar seg verve.
– Nasjonalforsamlingen har stemt for frivillig mobilisering av fanger, opplyser lederen for Zelenskijs parti Folkets tjenere, Olena Sjuljak.
– Loven åpner for at visse kategorier av fanger som ønsker å forsvare landet sitt, kan få slutte seg til forsvarsstyrkene, sier hun.
Drapsdømte
Tilbudet gjelder kun for dem som har under tre år igjen å sone, og innsatte som er dømt for seksuelle overgrep, drap på mer enn to personer eller alvorlig korrupsjon, omfattes ikke av den nye loven.
Det gjør heller ikke høytstående tjenestemenn eller politikere som soner dommer, ifølge Sjuljak.
Den nye loven vil tre i kraft straks den er undertegnet av presidenten i den ukrainske nasjonalforsamlingen, samt av Zelenskyj.
Ukrainske myndigheter har tidligere kritisert Russland for å innvilge amnesti til domfelte som sendes til fronten i Ukraina.
Mer om Ukraina-krigen:
-
Rike land samlet om støtte til Ukraina og økt press mot Russland
Lederne fra G7-landene bekreftet onsdag sin støtte til Ukraina i en felleserklæring om geopolitiske saker.
-
– Ukraina angrip med KI-dronar på autopilot
Ein raud firkant låser seg rundt den russiske militære lastebilen i fart: – Algoritmane gjer at Ukraina treff oftare, seier overingeniør Nils Håheim-Saers.
-
Ukrainer dømt for sabotasje
En ung ukrainer ble mandag dømt for å ha tent på to hus og en bil knyttet til statsminister Keir Starmer. Bakmannen skal ha vært en ung russisk diplomat.
-
Hvordan skape og ødelegge en forsvarskultur
Det er altfor lite søkelys på kapasitetene som faktisk gir avskrekking. Vi er fortsatt fanget i deler av den gamle tenkningen.
-
Russlands framrykking i Ukraina har bremset opp
Samtidig øker Russland produksjonen av ballistiske missiler og droner.
-
Blir med i operasjon Legio
New Zealand og Australia blir med i operasjon Legio i Polen. Norge leder bidraget.