Nyheter
VIDEOTALE: Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj publiserer en videotale hvert døgn. Bildet er fra en video natt til torsdag.
Foto: Ukrainas presidentkontors presseavdeling via AP, NTB
Zelenskyj: Ukraina har påført Russland store tap
Russiske styrker er blitt påført store tap, og den eneste logiske utveien for Russland er å innlede samtaler, sier Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.
– I den siste uken har våre heroiske væpnede styrker påført mektige slag mot fienden. Betydelige tap, sa Zelenskyj i en videotale natt til lørdag.
– Jeg er takknemlig overfor våre forsvarere som har vist okkupantene at sjøen ikke kommer til å være rolig, selv når det ikke stormer, fordi det kommer til å bli ild, sa han videre, ifølge BBC.
– Ved å legge bånd på Russlands handlinger, fører våre forsvarere det russiske lederskapet til en enkel og logisk idé: Samtaler er nødvendig. Meningsfullt. Umiddelbart. Rettferdig. For resultatets skyld, ikke for forsinkelsens skyld, sa presidenten.
Han la til at lidelsene i den beleirede havnebyen Mariupol forverres. Titusener av mennesker er innesperret uten mat, vann eller varme.
– Situasjonen i byen er fremdeles tragisk. Fullstendig tragisk. Det russiske militæret tillater ikke at humanitær hjelp slipper inn i byen, sa Zelenskyj.
Presidenten tok også for seg russisk propaganda.
– Dere vet alle nøyaktig hvor stort statlig propagandasystem Russland har bygget opp. Trolig er det ingen andre i verden som har brukt slike enorme beløp på løgner, sa Zelenskyj.
Men Moskva har ikke tatt med i beregningen at denne innsatsen ikke garanterer et resultat, uttalte han videre.
Les også: Kommunikasjonssvikt: Hvordan Russland kjørte seg fast i Ukraina
– Der veien med løgner må belegges med penger, er ikke resultatet sikret. Sannhetens vei er vanskelig, men sannheten lager sin egen vei, sa han.