Nyheter
Wagner-sjef vil lære av Ukrainas hær
Sjefen for den private russiske militærgruppen Wagner, Jevgenij Prigozjin, sier gruppen kan lære av hvordan den ukrainske hæren opptrer i krigen.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
– Den ukrainske hæren arbeider tydelig og harmonisk. Vi har mye å lære av dem, sier Jevgenij Prigozjin torsdag, mens kampene fortsetter rundt Bakhmut øst i Ukraina.
I flere måneder har russiske styrker og leiesoldater fra Wagner-gruppen forsøkt å innta byen i Donetsk-regionen. Russerne ønsker å ta over hele regionen, som grenser til Russland.
Prigozjin bruker det russiske navnet på byen og insisterer på at «Artemovsk vil bli erobret».
Les også: Norske veteraner på donortur i Ukraina
I forrige uke kom Wagner-gruppen og Kreml med ulike opplysninger om erobringen av byen Soledar i nærheten av Bakhmut. De motstridende meldingen førte til rykter om et brudd mellom regjeringen og leiesoldatstyrken, noe Russland har avvist.
Torsdag hevder Prigozjin at Wagner-styrker har tatt full kontroll over Klisjtsjiivka, en viktig forstad til Bakhmut. Nyhetsbyrået AFP har ikke klart å verifisere denne påstanden.
Hør podkast: Slik påvirker sanksjonene Russland