Nyheter

Russland kutter renten

Sentralbanken i Russland økte renten til 21 prosent i oktober i fjor for å bekjempe inflasjonen.

MOSKVA: Folk ser på solnedgangen bak Kreml i Moskva i mai.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Russlands sentralbank har senket renten fra 20 prosent til 18 prosent, det største kuttet siden 2022, da økonomien bremser opp raskere enn forventet.

– Det nåværende inflasjonspresset, inkludert det underliggende, avtar raskere enn tidligere prognoser. Veksten i innenlandsk etterspørsel avtar, sier banken i en pressemelding.

Sentralbanken i Russland økte renten til 21 prosent i oktober i fjor for å bekjempe inflasjonen, og holdt den på det nivået fram til juni, da banken senket renten til 20 prosent.

Men skyhøye utlånsrenter har rammet landets bedrifter hardt, og noen av landets fremste bedriftsledere har lagt press på sentralbanken for å senke renten, skriver AFP.

Powered by Labrador CMS