russland

Nordkoreanske missilstyrker i Russland

Den nordkoreanske avdelingen kan være utstyrt med opptil 120 ballistiske missiler til angrep på Ukraina.

MISSILANGREP I KYIV: Ukraina rammes hardere av russiske luftangrep. Spesielt har ballistiske missiler blitt vanskeligere å skyte ned ettersom Ukraina sliter med mangel på luftvern.
Publisert

En nordkoreansk avdeling har begynt utplassering i det vestlige Russland, og kan være utstyrt med opptil 120 ballistiske missiler og seks utskytningsramper for angrep på Ukraina, ifølge en tjenestemann i den ukrainske militære etterretningstjenesten GUR.

Det skriver Defense News.

Enheten består av rundt 90 nordkoreanske soldater og skal etter planen være stasjonert i Voronezj-regionen i Russland, ifølge tjenestemannen.

USA er kjent med den nordkoreanske utplasseringen, ifølge en kilde med kjennskap til saken som har uttalt seg til Reuters, skriver nettstedet.

40 nordkoreanske missiler er allerede levert, og minst to av disse ble avfyrt mot Ukraina i forrige uke under et dødelig angrep, ifølge den ukrainske tjenestemannen.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sa i juli at Russland ønsket å hente 30.000 nordkoreanske soldater, og at Russland forberedte fasiliteter i Voronezj for å ta imot dem.

Reuters har ikke kunnet bekrefte denne uttalelsen uavhengig, skriver Defense News.

Powered by Labrador CMS