Nyheter

Putin har gitt FSB ordre om å vokte Krim-broen
President Vladimir Putin har gitt etterretningstjenesten FSB ordre om å overta kontrollen over sikkerheten ved Krim-broen etter lørdagens voldsomme eksplosjon.
Denne artikkelen er over to år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
I et dekret utstedt lørdag kveld skriver Putin at FSB «gis makt til å organisere og koordinere beskyttelsestiltak for transportruten over Kertsjstredet».
Det er det første tiltaket fra Kreml etter eksplosjonen, som ødela deler av den strategisk viktige broen og som krevde tre menneskeliv.
Ansvaret for sikkerheten ved og på broen har fram til nå vært delt mellom tre instanser, ifølge den russiske parlamentarikeren Alexandr Tsjinstein. Forsvarsdepartementet har overvåket luftrommet over Kertsjstredet, nasjonalgarden har hatt ansvar for den maritime overvåkingen, mens bil- og togtrafikken over broen har vært transportdepartementets ansvar.
En voldsom eksplosjon lørdag morgen ødela deler av den 18 kilometer lange broen. Flere timer senere opplyste russiske myndigheter at broen var delvis åpen for begrenset trafikk.
En talsperson for russiske myndigheter anklager Ukraina for å stå bak og kaller handlingen «terrorisme».