Nord-korea

Nord-Korea om Russland: – Enestående allianse

Kim Jong-un hyllet landets allianse med Russland i en tale fredag. Han sier alliansen skaper historie i sin kamp for verdensfred.

DIKTATOR: Kim Jong-un foran et interkontinentalt ballistisk missil (ICBM) i 2022
Publisert

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.

Den nordkoreanske lederens tale markerte at det er 80 år siden den koreanske halvøya ble frigjort fra Japans kolonistyre.

– I dag har vennskapet mellom Nord-Korea og Russland utviklet seg til en enestående allianse, som blir stadig mer solid gjennom felles kamp for å begrense gjenopplivingen av nynazisme og beskytte suverenitet, sikkerhet og internasjonal rettferdighet, sa Kim ifølge det sørkoreanske nyhetsbyrået Yonhap.

Han skal også ha sagt at Nord-Korea og Russland skaper historie i sin kamp for verdensfred og stabilitet.

Landene har undertegnet en avtale som inkluderer militær bistand dersom et av landene blir angrepet. Nord-Korea har sendt over ti tusen soldater for å støtte Russlands krigføring i Ukraina-konflikten.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Den nordkoreanske lederen skal ikke ha nevnt Sør-Korea eller USA, men klaget over stadig voksende «ugjerninger fra imperialister» som krenker andre lands suverenitet og rettigheter.

Powered by Labrador CMS