Nyheter

Tysk etterretning advarer om økt russisk spiontrussel

Tyskland er et prioritert mål for russisk etterretningsaktivitet, ifølge landets militære kontraetterretningstjeneste (MAD). De advarer mot såkalte hybridangrep, økt sabotasjefare og verving av kontraagenter på tysk jord.

HØYESTE TRUSSELNIVÅ: Tysklands innenriksminister Alexander Dobrindt har tidligere uttalt at landet er et «daglig mål for hybrid krigføring». Tyskland har hatt høyeste trusselnivå siden juli.
Publisert

Det går fram av etterretningstjenestens årlige rapport som ble lagt fram mandag.

– Den hybride trusselsituasjonen i Tyskland forverres stadig, skriver MAD.

Dette inkluderer nettangrep, droneangrep, forsøk på politisk påvirkning og sabotasjeangrep mot transport, energianlegg og telekommunikasjon.

Rapporten peker blant annet på Tysklands geostrategiske posisjon i Europa og Nato, utvidelsen av det tyske forsvaret og innføringen av nye våpensystemer som årsaker til den forhøyede trusselsituasjonen.

SABOTASJE: Tysk politi etterforsker flere sabotasjeforsøk mot strømnettet i Tyskland. Her ved et kraftanlegg i Turnow-Preilack i Brandenburg, øst i Tyskland i starten av september.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Ifølge rapporten skal også trusselen om sabotasje fra laverestående agenter være betydelig forhøyet. Den påpeker også at ambassader og halvstatlige organisasjoner fungerer som dekke for russisk spionasje. Pressebyråer nevnes også i denne sammenhengen.

Økt høyreekstremisme i Bundeswehr

MAD har også registrert et økende antall mistenkelige tilfeller av høyreekstremisme i det tyske forsvaret. I fjor ble det opprettet omtrent hundre flere etterforskningssaker i Bundeswehr enn året før.

Ifølge rapporten identifiserte MAD elleve soldater som høyreekstremister i fjor, og 21 personer der det forelå troverdige holdepunkter for mistanke om manglende lojalitet til grunnloven.

Nye ungdomsgrupper skal særlig vinne innflytelse gjennom sosiale medier, og MAD merker seg en vedvarende «utvisking av grenser» innen høyreekstremismen, der ytterliggående holdninger i stadig større grad normaliseres.

Ifølge rapporten har disse gruppene gjentatte ganger vært involvert i høyreekstremistiske forstyrrende aksjoner mot offentlige arrangementer, som Pride-feiringer, eller angrep på politiske motstandere.

Høyt trusselnivå og gjentatt sabotasje

Tyskland hevet trusselnivået til høyeste nivå i juli. Det betyr at et angrep kan ventes når som helst, uttalte innenriksminister Alexander Dobrindt den gang. Nivået er fortsatt på samme nivå i midten av september.

Ifølge tysk politi var det Russland som sto bak da det ble funnet droner og sprengstoff på flyplassen i Leipzig i august.

Tysk politi har håndtert en rekke sabotasjeforsøk mot strømnett og trafostasjoner flere steder i landet den siste tiden.

– Vi er ikke i krig, men vi er et daglig mål for hybrid krigføring, sa Dobrindt til avisen Bild forrige måned.

– Spionasje, sabotasje, nettangrep eller dekkoperasjoner utført av utenlandske makter med mål om å destabilisere Tyskland eller påføre direkte skade, er en konstant virkelighet, fortsatte han.

Powered by Labrador CMS