Nyheter

Dette er Försvarsmaktens nye transportfly

Det første svenske C-390-flyet ankommer etter planen Sverige i slutten av 2027.

UPPSALA: Et C-390 fra det portugisiske luftvåpenet var på plass på rullebanen under signeringen på flybasen i Uppsala.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Mandag ble kontrakten undertegnet. Sverige kjøper fire C-390 lastefly fra brasilianske Embraer.

– C-390 kommer til å spille en nøkkelrolle i å styrke Sveriges nasjonale og internasjonale oppdrag og beredskap i turbulente tider, sa Sveriges forsvarsminister Pål Jonson under signeringsseremonien i Uppsala, ifølge en pressemelding fra Försvarsmakten.

Flyene skal erstatte Hercules, transportflyet det svenske luftforsvaret har brukt i 60 år.

Anskaffelsen blir gjort i samarbeid med Nederland og Østerriket.

– Dette er en viktig dag, en milepæl og et springbrett inn i fremtiden. For oss markerer dette en begynnelse på mange måter, vi er i en endringsfase i Luftforsvaret, der vi tilpasser oss nye utfordringer, sa Sveriges luftforsvarssjef Jonas Wikman, ifølge pressemeldingen.

Powered by Labrador CMS