Nyheter

Ignorerte risikovurdering – krasjet i veibom 

En ATV-fører skal ha blitt alvorlig skadet etter å ha kjørt inn i en veibom under en øvelse i Blåtind skyte og øvingsfelt i Målselv i september i fjor.

ULYKKE: Her ligger ATVen i grøfta etter ulykken i september.
Publisert

Det kommer fram i en ny rapport fra Statens havarikommisjon (SHK).

Ulykken skal ha skjedd under en utdanningsøvelse i mørket.

Ifølge havarikommisjonen oppdaget føreren veibommen for sent til å kunne stanse. Redusert sikt, delt oppmerksomhet og mangelfull merking av bommen trekkes fram som medvirkende årsaker.

Veibommen var en stålbom uten refleks, lys eller annen merking, står det i rapporten.

NRK har tidligere omtalt rapporten.

Ignorerte risikovurdering

Avdelingen skal i en risikovurdering i forkant av øvelsen ha identifisert bruk av infrafrødt lys, follow-me-lys eller hvitt lys som mulige risikoreduserende tiltak ved kjøring i mørket, men disse tiltakene ble ikke tatt i bruk.

Rapporten viser samtidig at bruk av ryggskinne bidro til å begrense skadeomfanget.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene

Ifølge SHK har ulykken avdekket behov for bedre merking og utforming av veibommer i Forsvarets skyte- og øvingsfelt. Totalt fire sikkerhetstilrådinger blir lagt frem i rapporten.

Kommisjonen anbefaler blant annet at Forsvarsbygg innfører krav til merking med refleks, lys eller annen varsling, samt at bommer utformes slik at skadepotensialet ved påkjørsel reduseres.

INGEN MERKING: Her er bommen som den ansatte i Forsvaret skal ha kjørt inn i under en øvelse i september 2025.

Kommisjonen anbefaler også at Forsvaret innfører krav om bruk av ryggskinne på ATV og tilsvarende lette militære kjøretøy.

Føreren tilhørte Forsvarets spesialstyrker.

Det rettes også kritikk mot manglende rutiner for informasjonsdeling mellom Forsvaret og Forsvarsbygg. Forsvarsbygg skal nemlig ikke ha blitt informert om ulykken, selv om deres infrastruktur var involvert.

Flere ATV-ulykker

I mai 2025 mistet en ansatt i Forsvarsbygg livet etter en ulykke på ATV.

Ulykken skjedde i Hengsvann skyte- og øvingsfelt i Kongsberg og Notodden kommune.

Som følge av ulykke skjerpet Forsvarsbygg rutinene rundt opplæring og bruk av ATVer, blant annet skal alt personell som bruker kjøretøyene ha 40 timers opplæring ved Forsvarets kjøreskole i forkant.

Tar lærdom av ulykken

Talsperson for Forsvaret, oversersjant Brage Wiik-Hansen, forteller på generelt grunnlag at sikkerheten til soldater står høyt i organisasjonen.

– Vi tar rapporten fra statens havarikommisjon til etterretning, og vil ta lærdom fra denne, sier Wiik-Hansen og legger til:

– Vi jobber hele tiden for å ha best mulig øvingsutbytte, samtidig som tryggheten til vårt personell er en kontinuerlig prioritet, sier han.

Powered by Labrador CMS