Nyheter
USA tester ubemannede båter
Ubemannede båter bidro nylig til å eskortere et amerikanske fartøy under en militær øvelse i Fillipinene.
Øvelsen hadde som formål å demonstrere hvordan ubemannede overflatefartøy endrer maritime operasjoner.
Det skriver Defense News.
Soldater tok i bruk disse fartøyene i Casiguran Sound-bukten i Fillipinene under en øvelse med det fillipinske forsvaret.
Operasjonen var en del av øvelsen Salaknib 2026 og støttet transporten av filippinske soldater og kjøretøy, inkludert panservogner, over en distanse på 42 mil til Port Casiguran.
De ubermannende overflatefartøyene navigerte autonomt ved hjelp av innebygde sensorer som identifiserer potensielle trusler og som gir et kontinuerlig situasjonsbilde.
Demonstrasjonen av de ubemannede overflatefartøyene kommer i en periode der det amerikanske militæret utvider sin ubemannede maritime flåte i hele Indo-Stillehavsregionen, skriver Defence News.