Nyheter
Vil kjøpe hurtiggående fartøy sammen med Storbritannia
Norge og Storbritannia planlegger nye fartøy til Kystjegerkommandoen og Royal Marines, melder FMA i en pressemelding.
NYE BÅTER: I dag benytter Kystjegerkommandoen seg av Stridsbåt 90N. Norge og Storbritannia vil nå ha nye fartøy, som skal være raskere og ha bedre utholdenhet og manøvrering enn dagens fartøyer.
Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Norge og Storbritannia vurderer å sammen gå til innkjøp av opptil 30 nye fartøyer til kystnære operasjoner.
Det skriver Forsvarsmateriell (FMA) i en pressemelding.
De nye fartøyene skal brukes av Kystjegerkommandoen (KJK) i Norge og av UK Commando Force i Storbritannia, som ledes av Royal Marines.
Fartøyene vil være opptil 24 meter lange, ha et deplasement på opptil 60 tonn og skal kunne operere selvstendig over flere døgn.
De skal kunne frakte utstyr og personell, samt sette i land og hente ut personell fra kystområder under krevende forhold. Totalt skal de nye fartøyene gi bedre hurtighet, utholdenhet, manøvrering og overlevelsesevne enn dagens fartøyer.
«Kapasiteten skal gjøre det mulig å operere over større avstander og under svært ulike forhold, fra åpne havområder til grunne farvann nært land», skriver FMA i pressemeldingen.
Samarbeidet har fått navnet Joint Commando Craft, og er foreløpig i en tidlig fase. Norge og Storbritannia har sendt ut en Request for Information (RFI), også kjent som en markedsundersøkelse.
EN RFI er en prosess som gir FMA oversikt over markedet ved å hente inn informasjon fra markedet, for eksempel om mulige leverandører pris, mulige tekniske løsninger og leveringstider.
Ifølge FMA er det planlagt at fartøyene skal bygges i Norge, og RFI-en skal også gi innsikt i produksjonskapasiteten ved norske verft.
I dag opererer Kystjegerkommandoen (KJK) hovedsakelig stridsbåt 90N og ribbåter. Fartøysoperatørene i KJK er ledende i Forsvaret på hurtigbåtoperasjoner, skriver Forsvaret på egne nettsider.
Stridsbåt 90N har en lengde på like over 16 meter og en marsjfart på omtrent 36 knop, med toppfart på 45 knop.