Etter en lang yrkeskarriere i Hæren, skal Lars Lervik overta som etterretningssjef.
NY SJEF: Lars Lervik overtar om etterretningssjef. Her er han avbildet under et møte på Pasvik grensestasjon under øvelse Joint Warrior i 2023.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
Fredag ble det klart at det er generalløytnant Lars Sivert Lervik som tar over stillingen som sjef for Etterretningstjenesten etter viseadmiral Nils Andreas Stensønes.
I dag er Lervik sjef for Hæren, men han sier til Forsvarets forum at han er glad for at han fikk den nye jobben.
– Jeg vil takke for at jeg får tilliten, og lov til å ta denne utfordringen. Jeg gleder meg til å lede en kompetent og velfungerende organisasjon som etterretningstjenesten er, sier Lervik.
– Viktigere enn på lenge
Lervik forteller at han overtar jobben i en spent sikkerhetssituasjon, der oppdraget til etterretningstjenesten er å bidra til å forstå verden og å avdekke trusler. Dette kan være viktigere enn på lenge, forklarer hærsjefen.
ØVELSE: Hærsjef Lars Lervik på øvelsen Joint Viking i 2025.Foto: Robert S. Eik, Forsvarets forum
– Jeg ser fram til å bidra til å støtte norske beslutningstakere, og videreføre det samarbeidet vi har med allierte, sier Lervik.
Når det gjelder konkrete mål, sier Lervik at han først og fremst vil bidra til å danne gode beslutningsgrunnlag.
Anklaget for masseovervåking
De siste årene har det vært debatt rundt den norske etterretningstjenesten og dets muligheter for overvåking av norske borgere. Stiftelsen Tinius saksøkte staten for det de mente var inngripende overvåkingslover, men tapte søksmålet.
– Har du noen tanker om hvordan opprettholde tillit i befolkningen som etterretningssjef?
– Der jeg er nå ser jeg fram til å ta fatt på jobben og bli kjent med den. Den type spørsmål må jeg komme tilbake til når jeg har litt mer innsyn enn jeg har nå, sier Lervik.
Forlater Hæren
Sjef for Etterretningstjenesten er en åremålsstilling på seks år, mens 1990 var året Lervik startet å tjenestegjøre i den norske Hæren.
– Det blir siste gangen jeg tjenestegjør i Hæren. Det har jeg gjort i stort sett hele mitt voksne liv, så det blir spesielt. Men jeg er også veldig stolt over Hæren vår, og stolt over de folkene vi har og hva vi har fått til. Det blir vemodig, men også med framtidstro for det Hæren står overfor, sier Lervik.
SJEF: Lars Lervik i Sessvollmoen leir i forbindelse med innsettelsen av en ny sjef i 2025. Nå er det Lervik som overtar en ny sjefsrolle.Foto: Krister Sørbø, Forsvarets forum
– Hvordan tenker du det blir for din arvtaker, som kommer inn som ny hærsjef midt en stor opprustningsprosess?
– Det er det bare å glede seg til. Men det må jeg komme tilbake til. Det er fortsatt jeg som er hærsjef, i hvert fall ei stund til, sier han.
Det er ikke kjent når Lervik tiltrer som etterretningssjef. Lervik vil ikke peke på noen konkrete personer som etterfølgere, men sier det er mange kompetente som kan ta over.
– Jeg gleder meg. Så skal jeg samtidig få avslutte tjenesten i Hæren på en ordentlig og skikkelig måte. Det er viktig for meg, sier hærsjefen.