Nyheter

Det japanske forsvaret settes inn mot bjørner

Soldatene skal ikke skyte bjørnene, men bidra med logistikk og transport.

BJØRNEJAKT: Soldater fra det japanske forsvaret løfter et bjørnebur ned fra et militært kjøretøy ved Akita leir, nord i Japan.
Publisert

Onsdag 5. november skrev guvernør Kenta Suszuki i Akita prefektur og Yasunori Matsunaga, som leder den japanske hærens niende divisjon, en avtale om samarbeid for å håndtere bjørneutfordringene, ifølge Kyodo News

Forsvarets forum skrev i helgen at lokale myndigheter om hjelp til å takle bjørnene, som har drept fire mennesker og skadet 60 i Akita. I hele Japan rapporteres det om 14 dødsfall som kan knyttes til bjørner i år. 

Nå er det bestemt at soldater fra et lokalt infanteriregiment skal bidra med å transportere og å sette opp bur til å fange bjørnene. I tillegg skal de transportere jegere og bidra til å grave graver til døde bjørner. 

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Årsaken til at de ikke skal skyte bjørnene, er at soldatene ikke er trent i å jakte ville dyr og at det ikke er lovhjemmel for å bruke soldater til det. 

Powered by Labrador CMS