Nyheter

Sverige vil bruke milliarder på dronevern

Den svenske forsvarsministeren ønsker også at dronevernet skal komme raskere på plass.

DRONEFORSVAR: – Den siste tidens krenkelser og droneobservasjoner er en påminnelse om at trusler fra luften er allerede en større del av moderne krigføring, skriver den svenske forsvarsministeren på X.
Publisert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Den svenske regjeringen har besluttet å bruke over fem milliarder kroner på å forsterke landets dronervern, opplyser forsvarsminister Pål Jonson.

I en melding på X torsdag morgen skriver han at arbeidet med å bygge opp et antidronesystem også skal gå raskere. Blant annet skal leveransetidene kortes ned.

Ifølge Jonson vil tre og en halv milliard kroner investeres i økt antidronekapasitet mellom 2026 og 2028.

– Det handler blant annet om våpen for å skyte ned droner, jaktdroner til våre flybaser og forstyrrelsessensorer for både soldater og kjøretøy, skriver han på X.

Powered by Labrador CMS