Nyheter
Ekspert: – Dette smaker av en gigantisk utenrikspolitisk blunder
USA-ekspert mener Trump har tatt på seg en ekstremt vanskelig oppgave når han sier at USA skal ta over kontrollen i Venezuela inntil videre.
PRESSEKONFERANSE: USAs president Donald Trump og forsvarsminister Pete Hegseth på pressekonferansen lørdag.
Foto: Alex Brandon, AP via NTB
Dette smaker av en gigantisk utenrikspolitisk blunder, sier en USA-ekspert etter at Trump kunngjorde at USA skal ta over kontrollen i Venezuela inntil videre.
– Wow. Han sier USA skal styre Venezuela. Det er et stort spørsmål hva som konkret ligger i det. Hvordan skal han styre Venezuela uten å gå inn med amerikanske bakkestyrker for å sikre kontrollen? skriver USA-ekspert Hilmar Mjelde i en e-post til NTB.
USAs president Donald Trump møtte pressen lørdag kveld norsk tid for å redegjøre for situasjonen etter USAs angrep på Venezuela. Der kunngjorde Trump at USA tar over kontrollen over Venezuela inntil videre.
– Trump gjør nå det motsatte av det han alltid har sagt at America First betyr, og det han kritiserte sine forgjengerne for.
– Dette smaker av en gigantisk utenrikspolitisk blunder, mener Mjelde.
– Kan gå skeis på alskens måter
Mjelde mener Trump har tatt på seg en gigantisk og ekstremt vanskelig oppgave.
– Dette kan komme til å ta all hans tid og fokus resten av presidentskapet hans, dersom situasjonen i Venezuela kommer ut av kontroll.
– USA har veldig begrenset evne til å styre og ordne opp i andre land, selv når de går inn med masse bakkestyrker. Jeg spør meg hvilke planer USA har for å lykkes med dette, hvis de ikke er villig til å sette inn den amerikanske hæren. Dette kan gå skeis på alskens måter, mener Mjelde.
– Ikke noe han ble valgt for
Amerikanske senatorer fra begge sider har allerede stilt spørsmål ved lovligheten av Venezuela-angrepet. Ifølge USAs grunnlov er det bare Kongressen som kan erklære krig.
– Trump har ikke forberedt den amerikanske befolkningen på dette. Det var ikke noe han ble valgt for å gjøre, påpeker Mjelde.
– Han har ikke forberedt landet på at amerikanske soldater blir drept i Venezuela fremover.