Nyheter

Danmark vil kjøpe P-8 for å overvåke Grønland

– Vi er nødt til å skaffe oss et bedre bilde av hva som skjer omkring Grønland og Færøyene, sa den danske forsvarsministeren.

EVENES: Et norsk P-8 på Evenes.
Publisert Sist oppdatert

Det dreier seg om overvåkingsfly av typen P-8 Poseidon som regjeringen vil benytte til å overvåke russiske skip og ubåter i farvannet øst for Grønland.

Forsvarsminister Troels Lund Poulsen sier til dansk TV2 at han helst hadde sett at Danmark samarbeider med andre Nato-land for å få mest for pengene og større fleksibilitet.

– Men hvis det ikke lar seg gjøre, er jeg også villig til at vi selv anskaffer P-8-kapasiteten, som kan jakte på ubåter, sier han til kanalen. Han legger til at trusselnivået er stigende.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

I disse dager pågår det en større øvelse på Grønland. De siste månedene har vært preget av det amerikanske presset for større innflytelse på øya.

Powered by Labrador CMS