Nyheter

Fiskeridirektøren: – Forsvaret bedriver høyst selektiv lesning

Tidligere forsvarsminister Frank Bakke-Jensen mener Forsvaret har hele ansvaret for at en gammel fregatt ble senket i et fiskefelt. 

KRITIKK: Tidligere forsvarsminister Frank Bakke-Jensen er ikke fornøyd med Forsvarets håndtering av fregattsenkingen i Nordland.
Publisert

Tidligere i høst senket Sjøforsvaret to av sine tidligere fregatter, KNM Bergen og KNM Trondheim.

Førstnevnte fregatt ble senket midt i et fiskefelt, noe som har skapt reaksjoner. 

– Vi anbefalte Forsvaret å ikke senke fregatten i fiskefeltet, med de varige konsekvensene det ville ha for fiskeriaktiviteten, sa Jon Erik Henriksen i Fiskeridirektoratet til NRK.

Men ifølge forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap) var øvingen og lokasjonene som ble brukt godt koordinert.

– Forsvaret har lagt vekt på vurderingene fra Fiskeridirektoratet, sa Sandvik til NRK.

– Ikke riktig

Det er imidlertid fiskeridirektør Frank Bakke-Jensen uenig i. Han skriver i en e-post til Forsvarets forum at de ikke har gitt noen anbefaling til Forsvaret.

– Jeg fornemmer nok at Forsvaret bedriver høyst selektiv lesning om inntrykket er at Fiskeridirektoratet har anbefalt, eller gitt råd om, hvor man kan senke et fartøy. Fiskeridirektoratet har ingen myndighet til å gi en slik anbefaling. Hele ansvaret for det som har skjedd ligger altså hos Forsvaret.

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Bakke-Jensen var forsvarsminister for Høyre mellom 2017 og 2021.

Han skriver at direktoratet ga informasjon om fiskeaktivitet til Forsvaret.

– Jeg registrerer Forsvarets uttalelser om at de har søkt tett dialog med både statsforvalteren og Fiskeridirektoratet, for å finne den minst belastende løsningen. De fremholder at «Fiskeridirektoratet har gjort gode vurderinger, og Forsvaret har fulgt opp anbefalingene som ble gitt». Dette er ikke riktig, skriver han. 

– Kan ikke misforstås

For KNM Bergen valgte Forsvaret en posisjon for senkingen med maksimum 125 meters dybde. Det var fordi fartøyet måtte ankres for å få maksimalt utbytte av øvingen. 

Fiskeridirektør Bakke-Jensen sier at de var tydelige på at en senking av fregatten ville ha varige konsekvenser for området.

– Fiskeridirektoratets vurderinger er at området som blir berørt av senkningen på 125 meters dyp, ikke vil være mulig å benytte som fiskefelt i ettertid, for flere redskapstyper. Vår klare anbefaling var at man ikke senket fregatten på så grunt vann.

– Selv om formuleringene våre er milde, kan de ikke misforstås. Vi har vært tydelige på at dette området er det med minst skadeomfang, men like tydelige på at skadene for fiskerinæringen er permanente.

LAGT VEKT PÅ: Forsvaret har lagt vekt på vurderingene fra Fiskeridirektoratet, ifølge forsvarsminister Tore O. Sandvik.

Han viser til utdrag fra et skriv til Forsvaret som Forsvarets forum har fått innsyn i. 

«Dersom det er slik at man må benytte seg av en dybde på rundt 125 muh., vil vi råde til at planlagt aktivitet forekommer i den posisjonen som er foreslått. Dersom ønsket aktivitet avviker fra denne posisjonen, øker sannsynligheten for konflikt med svært viktige fiskeriaktiviteter.»

– Vi er altså tydelige på at om man skal ødelegge et fiskefelt permanent, er det bedre å gjøre det i ytterkanten enn å ta et område midt inne i feltet, skriver den tidligere forsvarsministeren. 

– Anbefalingen ble fulgt

Forsvarets forum har forelagt sitatene til Bakke-Jensen for Sjøforsvaret. Talsperson i Sjøforsvaret Kjartan Sildnes skriver i en e-post til Forsvarets forum at Statsforvalteren i Nordland pekte ut et område som var egnet på forespørsel fra Forsvaret.

– Fiskeridirektoratet påpekte at posisjonen lå i utkanten av et aktivt fiskefelt og anbefalte Forsvaret å bruke dette dersom testen måtte skje på maks 125 meters dyp. Denne anbefalingen ble fulgt. Miljødirektoratet vurderte at tiltaket lå innenfor rammen av Forsvarets ordinære øvingsvirksomhet, skriver Sildnes. 

Han opplyser at Forsvaret vil evaluere senkingen og kartlegge havbunnen, men svarer ikke på Forsvarets forums spørsmål om det er aktuelt å heve KNM Bergen. 

– Forsvaret legger vekt på å gjennomføre all virksomhet på en trygg, ansvarlig og lovmessig måte – i tett samarbeid med relevante etater, skriver Sildnes. 

Powered by Labrador CMS