Nyheter

Tyskland henter sine soldater hjem fra Mali: – En omfattende operasjon
Etter planen skal de siste tyske soldatene som har deltatt i FN-styrken (Minusma) være ute av Mali innen mai 2024.
Torsdag besøkte Tysklands forsvarsminister Boris Pistorius den tyske militærleiren Camp Castor i utkanten av byen Gao i Mali, der forberedelsene til tilbaketrekningen alt er i gang.
Etter planen skal de siste tyske soldatene være ute av Mali innen mai 2024, men operasjonen er ifølge Pistorius omfattende.
– Det er ikke snakk om en familie på fem som kan flytte i en varebil. Dette er en militær logistikkoperasjon som ikke kan gjennomføres i forbifarten, sier han.
Rundt 100 konteinere med utstyr er alt sendt hjem til Tyskland, og ytterligere 1.600 konteinere må til for å få plass til alt før regntida setter inn og gjørme gjør arbeidet vanskeligere.
Mali styres av en militærjunta som grep makten i et kupp i 2021 og som anklages for å stå Russland nær.
Militærjuntaen har gjentatte ganger stukket kjepper i hjulene for FN-styrken og nekter blant annet Tyskland å benytte overvåkningsdroner på vegne av FN i landet.
FN-styrkens videre skjebne er uklar i Mali.