Nyheter

2. bataljon har skiftet navn

– Dette er en del av et større arbeid med å løfte fram vår snart 400 år lange historie i Hæren, sier sjef for Hæren Lars Lervik om det nye navnet. 

NYTT NAVN: 2. bataljon, nå Narvik bataljon krysser en elv under øvelse Joint Viking 2025.
Publisert Sist oppdatert

Tips oss!

Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.

Fredag fikk 2. bataljon i Brigade nord i Hæren nytt navn. Nå er navnet Narvik bataljon.

Det skjedde under en seremoni i Skjold leir.

– Dette er en del av et større arbeid med å løfte frem vår snart 400 år lange historie i Hæren, som aktivt bidrar til å styrke både avdelingsstolthet og kampkraft, i dag og i årene som kommer, sier sjef for Hæren, Lars Lervik i en pressemelding.

NRK omtalte navnebyttet først.

Det nye navnet har ikke noe med geografi å gjøre – bataljonens base på Skjold leir er 13 mil unna Narvik.

Narvik Bataljon er oppkalt etter slaget om Narvik i 2. verdenskrig. Det nye navnet har en historie helt tilbake til Tysklandsbrigaden, og skal hylle innsatsen i Narvik i 1940.

– Navneendringen styrker båndet til vårt opphav og vi bærer historien med stolthet inn i framtida, sier bataljonssjef Erlend Floer Johnsen i en pressemelding.

SEREMONI: Her blir navnebyttet markert på Skjold.
Powered by Labrador CMS