Nytt om navn

Fikk utmerkelse etter skuddrama: – Brukte sjal som turniké
Takket være sanitetsopplæringen fra rekruttskolen, visste Marius hva han skulle gjøre da han oppdaget et skuddoffer i Brussel. Nå er han hedret av Nato.
Denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon.
En ellers vanlig dag på jobben endte i dramatikk for Marius Vågenes Villanger (26). Etter en dag på jobben ved Natos hovedkvarter i Brussel, skulle han ta heisen opp til leiligheten sin fra kjellergarasjen i bygget.
Da heisen plutselig stoppet ved en feil i kjøpsenteravdelingen, skjønte Villanger med en gang at noe er ikke er som det skal være.
– Det var sølt en liter med melk utenfor heisen, som var litt unormalt. Nysgjerrig som jeg er, gikk jeg ut og da skjønte jeg fort at det ikke var noe hverdagslig. Jeg hørte både skudd og skrik, sier 26 åringen.
– Da skjønte jeg at det var noe spesielt som skjedde.
Bergensavisen omtalte saken først.
Etter hvert forstod Villanger at han nærmet seg skytteren.
– Jeg var på vei rundt hjørnet, mot der skytteren sto. Jeg tenkte at hvis jeg runder hjørnet, er jeg antageligvis den eneste personen bak skytteren, og da ville jeg blitt et veldig enkelt offer, sier Vågenes.
– Så derfor besluttet jeg å heller gå ut på gaten en annen vei, sier Vågenes.
Skutt i leggen
Når Villanger da bestemmer seg for å gå en annen vei, får han øye på en skadd person. Noen folk hadde allerede kommet til, men han gikk bort for å se hvordan det gikk.
– Da jeg kom ut på gaten fikk jeg øye på én av de fire som ble skutt. Det var en svensk ung kvinne. Hun var skutt i leggen og hadde en stor pågående blødning.

– Jeg fant ganske fort ut at ingen av de andre hadde noen medisinsk bakgrunn. Det var ingen lege eller sykepleier, eller noen som hadde noe erfaring. Så da var det kanskje jeg som hadde best forutsetninger for å gjøre noe.
– Da ble sanitetsutdanningen fra rekrutten viktigere og mer realistisk enn noen gang før.
Kreativ turniké
Hverken Villanger eller de andre hadde med seg noe medisinsk utstyr. Han måtte derfor tenke utenfor boksen, for å finne en løsning for å stoppe blødningen. Det endte opp med en kreativ turniké.
– Vi måtte bruke det vi hadde tilgjengelig på stedet. Vi brukte et litt stivt sjal, som ikke var så elastisk. Vi lagde en knute og skrudde det på en måte til, inn i lysken, for å få godt press på. Vi fikk redusert blødningen ganske kraftig ved å gjøre det. Etter 15 minutter fikk vi tak i en politimann som hadde en ordentlig turniké, så da løste deg seg.
– Det er jo ikke en situasjon man ønsker å være i, men når jeg ser tilbake på det idag er jeg glad for at jeg var der og at jeg kunne bidra til å utgjøre en forskjell.
Villanger fikk kvinnen til ambulanse kort tid etter, med assistanse av politiet og de andre på åstedet.

Fikk utmerkelse under seremoni
Under en årlig seremoni holdt av generaldirektøren for Natos internasjonale militærstab Janusz Adamczak, ble Vågenes tildelt en utmerkelse for innsatsen etter skuddramaet. Det ble gjort foran et hundretalls kolleger, og kom uforventet på.

– Det er klart man blir stolt av å få en slik utmerkelse, men det viktigste for meg er rapportene om at kvinnen som ble skutt har det bra.
En medarbeider av kvinnen som ble skutt, har delt på Instagram at kvinnen er i god behold, etter forholdene.
Seremonien hvor Villanger fikk utmerkelsen, er ment for å takke av alle som skal slutte på nyåret, og gi en hyllest til alle som har gjort en ekstra innsats i året som har gått.
Villanger fikk ny jobb i Brussel for fire måneder siden, som informasjonsforvalter i Nato sin internasjonale militærstab. Den fikk han etter han etter seks år i Forsvaret i Norge.
Flere nytt om navn:
-
Gram ble slått til «ridder»
Den forrige forsvarsministeren ble hedret av Panserbataljonen.
-
Cyber-sjefen får fortsette – og blir oppjustert
Halvor Johansen får fornyet tillit som sjef for Cyberforsvaret – og en ekstra stjerne på distinksjonen.
-
Blir brigader og sjef for en helt ny avdeling
Terje Sørbø (47) er mannen som skal lede den nye kommandoen i Luftforsvaret.
-
Jørgen Roaldset ble hedret med pris
Ble tildelt beredskapspris av Norsk Totalforsvarsforum.
-
Tar over som ny sjef for 2. bataljon
Oberstløytnant Erlend Floer Johnsen har tatt over kommandoen for bataljonen i Brigade Nord.
-
Her er det nye Vernepliktsrådet
Landsstyret i TVO har vedtatt de fem nye landstillitsvalgte som skal utgjøre Vernepliktsrådet 2025–2026.
-
Jernberg blir permanent FLO-sjef
Anders Jernberg får fortsette som sjef for Forsvarets logistikkorganisasjon (FLO).
-
Hun blir sjef for Forsvarets sikkerhetsavdeling
Sigrid Sturladatter Engebretsen-Skaret er utnevnt til ny sjef for Forsvarets Sikkerhetsavdeling (FSA).
-
Marte Gerhardsen er ny statssekretær i FD
Oslos utdanningsdirektør, Marte Gerhardsen, har fått ny jobb. Hun skal nå være statssekretær for forsvarsminister Tore O. Sandvik (Ap).
-
Ronny Gustad Skeie blir ny sjef for Sanitetsregimentet i Forsvarets sanitet
Skeie tilsettes som oberst i Hæren og sjef for Sanitetsregimentet i Forsvarets sanitet.