Nyheter
Tyske fregatter:
– Vi har så mange gode erfaringer
Tysklands forsvarsminister skryter av det tysk-norske ubåt-samarbeidet, og vil utvide det til å omfatte fregatter.
HAAG: Forsvarsminister Tore O. Sandvik og Boris Pistorius under Nato-toppmøtet i Haag.
Foto: Mikal Hem, Forsvarets forum
HAAG (Fortsvarets forum): – Det er de beste, gliser Boris Pistorius.
Den tyske forsvarsministeren har fått spørsmål om hvorfor Norge skal kjøpe tyske fregatter, og nøler ikke med å legge frem et salgsfremstøt.
Regjeringen skal i løpet av få måneder ta en avgjørelse om hvilke fregatter som skal erstatte Nansen-klassen. Valget står mellom alternativer fra Storbritannia, Frankrike, USA og Tyskland.
Pistorius legger inn et godt ord for det tyske alternativet på Nato-toppmøtet i Haag.
– For å være ærlig, så er de veldig gode. De er modulære. De kan operere i en rekke militære omstendigheter, sier han til Forsvarets forum.
– Og enda viktigere: Vi har så mange gode erfaringer når det gjelder samarbeid.
Tyskland tilbyr to fregatter, type F126 og den større F127.
– Vi har for eksempel et samarbeid om ubåter, med felles vedlikehold og trening, til og med muligheten til å bytte mannskap på ubåtene. Dette er det beste og mest vellykkede samarbeidet mellom to nasjoner. Og vi kan utvide det til å gjelde fregatter, sier Pistorius.