– Under Landskonferansen 2025 ble det vedtatt at soldater som har brukt illegale rusmidler i tjenesten skal ivaretas og følges opp, sier Hovedtillitsvalgt i Hæren Johanne Haarklou Jensen.
Annonse
Dette er nå en en del av TVOs Overordnete Prinsiprogram (TOPP) for 2025-2027.
HTV Hæren Johanne Haarklou Jensen vil ivareta soldatene som blir tatt med narkotiske stoffer og at prosessen for å hjelpe dem må gjøres på ein profesjonell måte.
Personell og militær behandling
Jensen sa til forum på tillitsvalgtordningens landskonferanse i mai at de som skal behandle et slikt tilfelle må være klar over hva de må gjøre.
– TOPP understreker viktigheten av at personellet rundt soldatene er kjent og innforstått med hva de skal, og ikke skal gjøre i slike situasjoner.
– Vi presiserer dette for at slike hendelser skal håndteres på en ryddig måte, sier hun.
HTV: Jensen vil at personell og militært ansatte vet hva de skal gjøre og hvordan de skal behandle en slik situasjon om en vernepliktig blir tatt for å bruke narkotika.Foto: Forsvaret
Jensen vil også fremme et tilbud om sivil oppfølging om det skulle trenges.
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
– Landskonferansen vedtok også at soldater som dimitteres på bakgrunn av bruk av illegale rusmidler. skal informeres om muligheten for sivil oppfølgning og støtte, dersom han eller hun ønsker dette.
– Vi vektlegger ivaretakelsesperspektivet i TOPP, uten å bryte med gjeldene rammer og direktiv knyttet til bruk av illegale rusmidler, avslutter Jensen.
Forholde seg til regelverket
Kommunikasjonssjef i Forsvarets personell- og vernepliktssenter Trine Sylju Arntsen skriver i en e-post til Forsvarets forum at det er avdelingene selv som har ansvar om noen ikke skulle følge regelverket i Forsvaret.
Hun påpeker at det er HR-bestemmelsen som beskriver hvordan Forsvaret håndterer vernepliktige når det avdekkes befatning med narkotika eller dopingmidler.
DOPMIDLER: Forsvarets narkotikahunder sjekker soldatene ved innrykk om de har narkotiske stoffer på seg.Arkivfoto: Olav Standal Tangen, Forsvaret
– Befatning med narkotiske stoffer som avdekkes i tjenesten er det avdelingene selv som avgjør. Ut fra det vi kjenner blir sakene behandlet i henhold til gjeldende regelverk, skriver Arntsen.
Arntsen sier videre at Forsvarets personell- og vernepliktssenter bare kan gripe inn når det blir funnet narkotiske stoffer blant soldater i innrykksfasen.
– Vi behandler bare saker hvor det avdekkes befatning med narkotika eller dopingmidler i forbindelse med innrykk til førstegangstjeneste.
– Befatning med narkotika som avdekkes i tjenesten er det avdelingene selv som avgjør, skriver Arntsen.
Videre skriver hun at narkotikabruk blant soldater kan være grunnlag for dimisjon.
– Som HR-bestemmelsen igjen beskriver kan befatning med narkotika eller dopingmidler være grunnlag for dimisjon. Her skal det gjøres konkret og individuell vurdering i hver enkelt sak. Denne vurderingen avgjør om soldaten dimitteres eller følges opp videre i tjenesten, avslutter Arntsen.