Nyheter
Evenes flystasjon kan gi soldater «begrenset» autorisasjon
Luftforsvaret har bestemt at lokale luftvingsjefer skal få myndighet til å gi vernepliktige autorisasjon begrenset, mens de venter på sikkerhetsklarering.

Evenes flystasjon får ikke lov til å dimittere soldatene som venter i månedsvis på sikkerhetsklarering. Ledelsen ved flystasjonen ville ha denne muligheten fordi de ikke har kapasitet til å gi dem andre oppgaver i mellomtiden.
Forsvarets forum har tidligere skrevet om soldater i førstegangstjeneste på Evenes flystasjon som har ventet i månedsvis på sikkerhetsklarering.
I forrige uke lå problemstillingen på bordet til sjefene i Luftforsvaret. De har nå gitt en rekke føringer.
Ikke myndighet til å dimittere
Selv om dimittering skulle være en nødløsning for stasjonen, mener Luftforsvarets ledelse at det er feil vei å gå.
Nestkommanderende i Luftforsvaret, Kenneth Øvland, gav føringene på hvordan slike saker skal håndteres framover.
– Enkelt sagt er konklusjonen å jobbe langs to spor, sier Eivind Byre, som er kommunikasjonssjef for Luftforsvaret.
Det ene «sporet» er at lokale sjefer i større grad kan autorisere til sikkerhetsnivå begrenset.
– Det er ikke det samme som å bli klarert til begrenset, men det gir oss bedre muligheter for å legge til rette for en meningsfylt og viktig tjeneste, sier Byre.
Dette er dog bare midlertidig, ettersom Luftforsvaret ikke er alene om problemene med sikkerhetsklarering. – Det er ikke en optimal løsning. Det er et unntak vi gjør for å bedre situasjonen vi er i, frem til Forsvaret får på plass en helhetlig løsning, sier Byre.
Prioriteres
Det andre «sporet» er at det skal være tettere dialog med Forsvarets sikkerhetsavdeling (FSA) og rekruttskolen på Madla.
– Vi skal ha dialog med FSA og rekruttskolen for å få økt prioritert klarering for rekrutter som skal ha stillinger hvor kravet til klarering er absolutt, sier Byre.
En økt prioritering kan bli et problem for FSA.
Sjef for FSA, Ole-Kristian Kristensen, forteller at han ofte får henvendelser om å gi saker prioritet.
–Jeg får telefoner nesten daglig med «kan du ikke bare ta og løfte den ut av bunken, det haster». Alle vil ha prioritet, men det gir oss et krevende dilemma, sier Kristensen.
Han påpeker at saker knyttet til donasjoner og leveranser til Ukraina får høyest prioritet grunnet forsvarssjefens prioriteter.