Luftkommandosenteret CAOC har offisielt åpnet på Bodø flystasjon.
Nato-flagget ble heist, og senteret er nå en del av Natos kommando.
Forsvarsministeren vurderer å beholde senteret permanent i Bodø sentrum.
Oppsummeringen er generert av kunstig intelligens, men gjennomlest av en journalist.
BODØ FLYSTASJON (Forsvarets forum): Luftkommandosenteret, mest kjent som CAOC (Combined Air Operations Centers), åpnet i Bodø fredag.
Annonse
Nato-flagget ble heist utenfor lokalene på flystasjonen, som markerte at CAOC Bodø nå er en del av Natos kommando.
– For det første er det stas, men også viktig. Det er en stor anerkjennelse til Norge at Nato ber oss om å ta dette oppdraget, sier forsvarsminister Tore O. Sandvik til Forsvarets forum.
CAOC-en er et operasjonssenter som skal overvåke luftrommet i nordområdene. Det er to andre tilsvarende kommandosentre i Europa – i Tyskland og Spania. Alle tre er underlagt Natos styrkekommando i Norfolk i USA.
Kan bli permanent
På noen få måneder har gamle lokaler på Bodø flystasjon blitt klargjort til å huse Nato-senteret.
Det ble bestemt at et midlertidig senter skulle startes opp raskt på flystasjonen, mens det var fjellanlegget på Reitan utenfor Bodø sentrum som ble kommunisert ut som den fremtidige, permanente plasseringen, i en samlokalisering med Forsvarets operative hovedkvarter.
Tips oss!
Har du tips eller innspill til denne eller andre saker? Send oss en e-post på: tips@fofo.no eller ta direkte kontakt med en av journalistene.
Aftenposten meldte for noen uker siden at senteret kan forbli på flystasjonen som den permanente løsningen.
Forsvarsministeren er åpen for at det aldri blir flytting til Reitan.
– Hvis det viser seg at man kan fylle den rollen ved å være der det er og i tillegg spare penger, er ingenting bedre enn det, sier Sandvik.
INNVIET: Nato-flagget ble heist til topps da CAOC ble erklært åpent i Bodø.Foto: Mathias Brandt, Forsvarets forum
– Det er en rekke andre ting som også må vurderes, også knyttet til nærhet til by og andre ting, så det får bli en vurdering vi tar når vi har alle tallene på bordet og ser hva som går opp og hvilke muligheter det er.
Hvis det viser seg at det er betydelige summer å spare, ser han for seg at det kan frigjøre midler til andre forsvarsprosjekter.
– Det er et kostnadspress på alle områder, så hvis vi kan gjøre ting både bra og billigere, så er det ingenting som er bedre enn det, sier Sandvik.
Imponert over oppbyggingen
Sjef for Luftforsvaret Øivind Gunnerud er glad for å være i gang med å drifte senteret.
– Det er med stor stolthet og litt ydmykhet å være her i dag. Jeg er utrolig stolt over alle de som har jobbet med å få dette til, sier Gunnerud.
Han er spesielt fornøyd med at de var i gang 1. oktober, fire-fem måneder etter at de fikk beskjed om å etablere seg i Bodø.
PERMANENT? CAOC på flystasjonen kan også bli den permanente løsningen.Foto: Onar Digernes Aase, Forsvaret
Sandvik trekker fram etableringene av CAOC og Camp Jomsborg i Polen som trener opp ukrainere som eksempler på prosjekter som er realisert raskt.
– Dette skal legges som en stor byrde på alle som skal gjennomføre prosjekter i Forsvaret. Nå kommer jeg til å vise dem dette og lure på hvorfor det ikke går like kjapt, sier Sandvik med et glimt i øye.
FORNØYD: Odd Emil Ingebrigtsen (H) er ordfører i Bodø kommune.Foto: Jo Straube, Forsvarets forum
Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigtsen (H) jobbet hardt med å få senteret til Bodø.
– Dette er kommet godt i gang, og vi er fornøyd med samarbeidet som vi har med Luftforsvaret. Vi skal bidra til at deres ambisjon om at dette skal bli Natos beste CAOC blir en realitet. Vi skal gjøre vårt i form av å være vertskap, sier Ingebrigtsen.